5 prostych nawyków, które pomogą Ci rozwijać firmę.

jak rozwinac firme

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyjść z biura przed 16, aby w drodze do domu przypomnieć sobie o tym, że nie zrobiłeś jednej z ważnych rzeczy? Jeśli tak, to chciałbym Cię przywitać w gronie większości ludzi na świecie. Obecnie nasze umysły są tak przeciążone pracą, że zapominamy o najważniejszych rzeczach. Jednak możemy to łatwo zmienić, wprowadzając w swoje życie odrobinę produktywnej rutyny.

1. Tankuj nie tylko swoje ciało. Tankuj również swoją pasję i szukaj natchnienia.

Na co dzień, z racji świadczonej przez naszą spółkę usługi, spotykam się z osobami, które rozpoczęły swoją przygodę z przedsiębiorczością z pasji do swojego zawodu. Większość polskich przedsiębiorców pracuje sama lub tworzy małe organizacje w związku z wykonywaniem swojej profesji. Wybierając branżę, w której będą działać, kierują się swoimi umiejętnościami oraz tym, co w życiu lubią robić najbardziej. Znam wielu hydraulików lub mechaników, którzy uwielbiają swoją pracę. Ich usługi dają szybko widoczne efekty i są użyteczne dla otoczenia. Jednak pasja do wykonywanej po 10-12 godzin dziennie pracy może zniknąć z naszego życia. Wielokrotnie widziałem grafików, którzy nie byli zadowoleni z tego, że muszą wykonywać banalne projekty, pod którymi wstyd im się podpisać. Warto w takich chwilach wypalenia przypomnieć sobie, dlaczego zdecydowało się na prowadzenie firmy w takim sektorze. Przypomnieć sobie opinie zadowolonych Klientów i odezwać się do nich z podziękowaniem.

2. Zakończ każdy dzień sporządzeniem listy rzeczy, które musisz wykonać jutro.

Spotkałem się z wieloma opiniami na temat tworzenia list. Część osób uważa, że tworzenie list nie ma sensu, ponieważ w ciągu dnia może wydarzyć się wszystko. Są też takie osoby, które chwalą sobie ten nawyk. Różnica między pierwszą a drugą grupą jest taka, że druga ma pełną kontrolę nad rzeczami do wykonania w danym dniu, nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego. Wiedzą, z jakich rzeczy można zrezygnować w dziś i wykonać je jutro. Jest to jednak gwarancja tego, że nigdy nie zapomnimy o zaplanowanych obowiązkach. Nieprzypadkowo większość ludzi odnosząca sukcesy zawodowe i prywatne sugeruje, że to dzięki skrupulatnemu spisywaniu wszystkich zadań do wykonania, a następnie ich realizacji.

3. Jeśli korzystasz z jednego komputera w pracy i w domu, zainstaluj dwie różne przeglądarki.

Jednym z największych zagrożeń pracy na komputerze jest marnotrawienie czasu na wykonywanie niezaplanowanych czynności. Łatwość i szybkość przełączania pomiędzy aplikacjami i stronami daje nam złudne poczucie, że panujemy nad sytuacją. Być może tak jest, ale w momencie, w którym odwiedzamy takie strony jak Facebook, Youtube lub inne media społecznościowe, spędzamy tam przynajmniej kwadrans. Na czym? Na przeglądaniu tego, co robią nasi znajomi. Mało jest zawodów, w których można zarabiać za siedzenie na portalach społecznościowych. Więc jeśli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, unikaj podczas pracy odwiedzania stron, które mogą odciągnąć Twoją uwagę na dłużej. W tym celu zainstaluj sobie dwie przeglądarki. Jedną wykorzystuj do relaksu i przeglądania internetu w domu, a drugą wyłącznie do pracy.

4. Zarezerwuj w ciągu dnia kilka okien czasowych na sprawdzenie poczty e-mail.

Poczta e-mail i media społecznościowe to jedne z najbardziej generycznych narzędzi, na które poświęcamy zbyt dużo czasu. Czytanie i odpowiadanie na długie e-maile daje nam złudne przekonanie o tym, że ciężko pracujemy. Ja zawsze przed odpisaniem na wiadomość zadaję sobie pytanie „Szybciej załatwię to przez telefon, czy przez e-mail?”. Odpowiedź niemal zawsze jest ta sama. Przez telefon. W trakcie rozmowy mogą pojawiać się kolejne pytania, które od razu mogą spotkać się z odpowiedzią. W korespondencji mailowej mogłoby to zająć wieczność.

5. Planuj każde spotkanie, zadając sobie pytanie: „co chcę na nim uzyskać?”.

Większość dnia pracy przedsiębiorcy wypełniają spotkania lub rozmowy z Klientami. Wielokrotnie po ich zakończeniu okazuje się, że nikt nie był przygotowany, a poruszone kwestie można było omówić podczas krótkiej telekonferencji. Dlatego, aby efektywniej wykorzystać każde spotkanie poproś, aby każdy podesłał Ci listę pytań i kwestii, które chce z Tobą poruszyć. Ty również prześlij każdej osobie, z którą się spotykasz, taką listę. Wspólne ustalenie agendy spotkania i oszacowanie czasu na rozważenie konkretnych punktów to konieczność w obecnych czasach. Taki nawyk znacznie ułatwi komunikację i zaoszczędzi wiele czasu, który można spożytkować na życie prywatne.

Wiem, że przedstawione propozycje mogą wydać Ci się bardzo proste, a wręcz oczywiste. To dobrze, że tak jest, bo oznacza to, że jesteś świadomy efektywności, jaką możesz dzięki nim uzyskać.. Zauważyłem po sobie, że najtrudniejsze w życiu jest wykonywanie małych, prostych czynności każdego dnia. Wiem, że wprowadzanie tych nawyków w życie pomaga mi z powodzeniem rozwijać firmę. Wierzę, że pomoże także Tobie.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X