5 prostych nawyków, które pomogą Ci rozwijać firmę.

jak rozwinac firme

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyjść z biura przed 16, aby w drodze do domu przypomnieć sobie o tym, że nie zrobiłeś jednej z ważnych rzeczy? Jeśli tak, to chciałbym Cię przywitać w gronie większości ludzi na świecie. Obecnie nasze umysły są tak przeciążone pracą, że zapominamy o najważniejszych rzeczach. Jednak możemy to łatwo zmienić, wprowadzając w swoje życie odrobinę produktywnej rutyny.

1. Tankuj nie tylko swoje ciało. Tankuj również swoją pasję i szukaj natchnienia.

Na co dzień, z racji świadczonej przez naszą spółkę usługi, spotykam się z osobami, które rozpoczęły swoją przygodę z przedsiębiorczością z pasji do swojego zawodu. Większość polskich przedsiębiorców pracuje sama lub tworzy małe organizacje w związku z wykonywaniem swojej profesji. Wybierając branżę, w której będą działać, kierują się swoimi umiejętnościami oraz tym, co w życiu lubią robić najbardziej. Znam wielu hydraulików lub mechaników, którzy uwielbiają swoją pracę. Ich usługi dają szybko widoczne efekty i są użyteczne dla otoczenia. Jednak pasja do wykonywanej po 10-12 godzin dziennie pracy może zniknąć z naszego życia. Wielokrotnie widziałem grafików, którzy nie byli zadowoleni z tego, że muszą wykonywać banalne projekty, pod którymi wstyd im się podpisać. Warto w takich chwilach wypalenia przypomnieć sobie, dlaczego zdecydowało się na prowadzenie firmy w takim sektorze. Przypomnieć sobie opinie zadowolonych Klientów i odezwać się do nich z podziękowaniem.

2. Zakończ każdy dzień sporządzeniem listy rzeczy, które musisz wykonać jutro.

Spotkałem się z wieloma opiniami na temat tworzenia list. Część osób uważa, że tworzenie list nie ma sensu, ponieważ w ciągu dnia może wydarzyć się wszystko. Są też takie osoby, które chwalą sobie ten nawyk. Różnica między pierwszą a drugą grupą jest taka, że druga ma pełną kontrolę nad rzeczami do wykonania w danym dniu, nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego. Wiedzą, z jakich rzeczy można zrezygnować w dziś i wykonać je jutro. Jest to jednak gwarancja tego, że nigdy nie zapomnimy o zaplanowanych obowiązkach. Nieprzypadkowo większość ludzi odnosząca sukcesy zawodowe i prywatne sugeruje, że to dzięki skrupulatnemu spisywaniu wszystkich zadań do wykonania, a następnie ich realizacji.

3. Jeśli korzystasz z jednego komputera w pracy i w domu, zainstaluj dwie różne przeglądarki.

Jednym z największych zagrożeń pracy na komputerze jest marnotrawienie czasu na wykonywanie niezaplanowanych czynności. Łatwość i szybkość przełączania pomiędzy aplikacjami i stronami daje nam złudne poczucie, że panujemy nad sytuacją. Być może tak jest, ale w momencie, w którym odwiedzamy takie strony jak Facebook, Youtube lub inne media społecznościowe, spędzamy tam przynajmniej kwadrans. Na czym? Na przeglądaniu tego, co robią nasi znajomi. Mało jest zawodów, w których można zarabiać za siedzenie na portalach społecznościowych. Więc jeśli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, unikaj podczas pracy odwiedzania stron, które mogą odciągnąć Twoją uwagę na dłużej. W tym celu zainstaluj sobie dwie przeglądarki. Jedną wykorzystuj do relaksu i przeglądania internetu w domu, a drugą wyłącznie do pracy.

4. Zarezerwuj w ciągu dnia kilka okien czasowych na sprawdzenie poczty e-mail.

Poczta e-mail i media społecznościowe to jedne z najbardziej generycznych narzędzi, na które poświęcamy zbyt dużo czasu. Czytanie i odpowiadanie na długie e-maile daje nam złudne przekonanie o tym, że ciężko pracujemy. Ja zawsze przed odpisaniem na wiadomość zadaję sobie pytanie „Szybciej załatwię to przez telefon, czy przez e-mail?”. Odpowiedź niemal zawsze jest ta sama. Przez telefon. W trakcie rozmowy mogą pojawiać się kolejne pytania, które od razu mogą spotkać się z odpowiedzią. W korespondencji mailowej mogłoby to zająć wieczność.

5. Planuj każde spotkanie, zadając sobie pytanie: „co chcę na nim uzyskać?”.

Większość dnia pracy przedsiębiorcy wypełniają spotkania lub rozmowy z Klientami. Wielokrotnie po ich zakończeniu okazuje się, że nikt nie był przygotowany, a poruszone kwestie można było omówić podczas krótkiej telekonferencji. Dlatego, aby efektywniej wykorzystać każde spotkanie poproś, aby każdy podesłał Ci listę pytań i kwestii, które chce z Tobą poruszyć. Ty również prześlij każdej osobie, z którą się spotykasz, taką listę. Wspólne ustalenie agendy spotkania i oszacowanie czasu na rozważenie konkretnych punktów to konieczność w obecnych czasach. Taki nawyk znacznie ułatwi komunikację i zaoszczędzi wiele czasu, który można spożytkować na życie prywatne.

Wiem, że przedstawione propozycje mogą wydać Ci się bardzo proste, a wręcz oczywiste. To dobrze, że tak jest, bo oznacza to, że jesteś świadomy efektywności, jaką możesz dzięki nim uzyskać.. Zauważyłem po sobie, że najtrudniejsze w życiu jest wykonywanie małych, prostych czynności każdego dnia. Wiem, że wprowadzanie tych nawyków w życie pomaga mi z powodzeniem rozwijać firmę. Wierzę, że pomoże także Tobie.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X