6 sposobów na to w jaki sposób zbudować rozpoznawalną markę osobistą, która sprzedaje.

Jeśli myślisz, że uzyskasz ode mnie radę typu “Zrób wizytówki i wybierz się na spotkania networkingowe” to jesteś w bardzo dużym błędzie. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze uważam, że na większość spotkań networkingowych przychodzą osoby, które chcą sprzedać Ci coś swojego. Doprowadza to do sytuacji, w której integrujesz się z osobami, które przyszły na spotkanie w tym samym celu co Ty. Zakładam, że szukasz kontaktów po to, aby sprzedawać swoje usługi/produkty. Drugim powodem jest to, że cały proces jest mało skalowalny i mocno ograniczony zasięgowo. Ponad wszystkie argumenty, jest również kompletną katorgą dla introwertycznych osób, które mają trudność z nawiązywaniem nowych relacji.

Z tego postu dowiesz się:

Ja osobiście nigdy nie korzystałem z takich spotkań, bo zawsze uważałem, że lepiej ten czas poświęcić na pracę. Gdy miałem biuro w jednym z inkubatorów przedsiębiorczości to schodziłem czasem na chwile, aby zwiększyć swoją motywację do pracy. Obserwowałem jak moi konkurenci uczestniczą w networkingu i wracałem z uśmiechem do biura. Wiedziałem, że pracując w czasie, gdy oni tego nie robią będę o krok dalej. Słyszałem wielokrotnie, że mam fajnych klientów, bo jestem dobrym sprzedawcą. To prawda, ale większą prawdą jest fakt, że miałem klientów z innych kręgów. Klientów podobnych do mnie, którzy dużo bardziej wolą szukać powtarzalnych i skalowalnych metod, niż jednorazowych, krótkich przyjemności.

Pomyślałem, że dobrze byłoby się z Tobą podzielić moimi spostrzeżeniami na temat sposobów budowania marki osobistej. Ostrzegam Cię przed jednym. Każdy z nich działa przez co nie musisz wykonywać wszystkich. Wybierz te, które są najbardziej zgodne z Twoja osobowością.

1. Zbuduj relację z branżowym Influencerem.

Znajdź osoby, które już zbudowały rozpoznawalną markę osobistą w branży, do której chcesz kierować swoją komunikację. Odezwij się do takiej osoby i zbuduj z nią prawdziwą relację. Nie wiesz jak? Przecież macie wspólne zainteresowania. Porozmawiajcie o nich, wymieńcie się swoimi spostrzeżeniami. To szybko doprowadzi do tego, że zrobicie coś wspólnie a Ty dzięki temu zyskasz dwie korzyści: wartościowego znajomego o tych samych zainteresowaniach oraz nowych odbiorców swojej marki osobistej.  Nawet jeśli ta osoba nie ma milionowych zasięgów, to taka strategia będzie dla Ciebie bardzo wartościowa.

Gdy wchodziłem do branży marketingowej pomógł mi Piotr Bucki pełniąc rolę mojego kuratora i mentora. Poznaliśmy się przy okazji jakiegoś wydarzenia, na którym występował. Po kilku miesiącach dwukrotnie wystąpił na organizowanym przeze mnie evencie dla przedsiębiorców i przygotował dla nich niesamowicie praktyczną prezentację.

Prezentację Piotra Buckiego możesz zobaczyć klikając w ten link

2. Do perfekcji opanuj komunikację w jednym kanale.

Bardzo spora część ekspertów od marketingu oraz personal brandingu doradza klientom oraz czytelnikom, żeby budowali swoją komunikację w oparciu o wiele kanałów. To nie jest taka zła rada, ale gdy przyglądam się najbardziej rozpoznawalnym markom osobistym, to zauważam jedną zależność. Najpierw do perfekcji opanowali komunikację w jednym kanale i w oparciu o to zbudowali inne kanały dotarcia.

Jedną z najszybciej rosnących marek osobistych jest Gary Vaynerchuk, który do perfekcji opanował komunikację za pomocą YouTube’a. Zanim zaczął budować markę w oparciu o wiele platform komunikacji nagrał kilkaset odcinków daily vloga na temat win. Zbudował swoją markę aby zwiększyć sprzedaż w swoim rodzinnym biznesie, a następnie wykorzystał zbudowaną rozpoznawalność do tego, aby otworzyć kolejny biznes – jedną z lepszych agencji social media w U.S.A.

3. Zbuduj pewność siebie w oparciu o samoświadomość.

To pewnie jedna z najbardziej tendencyjnych rad jakie kiedykolwiek ode mnie otrzymasz, ale ma ona szalenie duże znaczenie. Zwiększona rozpoznawalność powoduje, że pojawiają się przed Tobą nowe wyzwania. Bez zbudowania pewności siebie będziesz dotkliwie odczuwał negatywne opinie, które zawsze będą się na Twój temat pojawiały. Będą je produkować Twoi konkurenci lub znudzeni internauci. Na pewno będą pojawiać się takie momenty, gdy będziesz chciał się zaszyć z dala od zgiełku, który powstanie po publikacji wywiadu, świetnego artykułu czy zwykłego posta na Facebooku.

Ja miałem taką sytuację, że po publikacji jednego z wywiadów dla InnPoland miałem ochotę zniknąć, ponieważ nie dawałem sobie rady z odpisywaniem na liczne propozycje i prośby o pomoc. Zawsze obiecywałem sobie, że pomogę każdemu, ale jednego dnia otrzymałem ponad 700 wiadomości. Następnego dnia kolejne kilkaset. Nie byłem na to przygotowany i postanowiłem pojechać do krakowa, aby tam odpocząć i zacząć na spokojnie odpisywać. Byłem na siebie zdenerwowany, że nie mogę odpisać do każdej osoby. Zgadniesz jak przywitał mnie Architekt, od którego przez AirBnb wynająłem apartament? “Czytałem Twój wywiad”. Wtedy zacząłem mocno pracować nad moim charakterem oraz wymieniłem telefon, aby móc szybciej odpisywać 🙂

4. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i bycia prawdziwym sobą.

Większość poradników na temat budowania marki mówi o tym, że budując markę profesjonalisty trzeba zawsze być poprawnym. Że trzeba publikować tylko rzeczy związane z biznesem i niszą, do której kierujesz swoje treści. To jedna z najgorszych rad jakie można usłyszeć, ponieważ zaprzecza ona idei budowania rozpoznawalnej marki osobistej. Ludzie nie chcą śledzić nudziarzy, którzy tylko opowiadają o biznesie i chwalą się swoimi sukcesami, ale chcą kogoś, kto uroni rąbka tajemnicy. Kogoś, kto zaprosi obserwujących do swojego życia prywatnego. Choćby jego części. Odbiorcy uwielbiają transparentne marki.

Jednym z najlepszych przykładów budowania takiej marki w Polsce jest Michał Sadowski, który niemal od samego początku angażuje widzów nie tylko historią swojego ogromnego sukcesu, ale też faktem, że potrafi połączyć ciężką pracę z życiem pełnym wysokich wartości. Michał regularnie wplata w komunikację swoje pasje oraz pokazuje swoją rodzinę. Jeśli jeszcze nie znasz i nie śledzisz Michała, to polecam Ci zobaczyć jego Vloga. Szybko przekonasz się o czym mówię. Prawdziwość i pokora Michała powoduje, że zjednuje on sobie nie tylko ludzi związanych z nowymi technologiami, ale także pasjonatów sportów wodnych, piłki nożnej, filmowania oraz muzyki. Jego marka jest tak silna, że gdyby założył bloga o byciu ojcem, to wszystkie portale parentingowe straciłyby odbiorców 🙂

Tutaj możesz zobaczyć Vloga Michała Sadowskiego

Równie dobrym przykładem budowania marki w oparciu o bycie sobą jest Casey Neistat, który jest najbardziej znanym na świecie YouTuberem. Aby zapisać w historii to jak szybko rośnie dodam, że w chwili pisania tego posta ma 5 763 647 subskrybentów swojego kanału. Aby zobaczyć bycie prawdziwym w wykonaniu Caseya zobacz to wideo. A potem zastanów się nad tym, czy budowanie marki musi być czymś nudnym i pozbawionym Ciebie. Niestety Casey postanowił już zakończyć nagrywanie Vloga.

Kanał Casey’a Neistata możesz zobaczyć tutaj

5. Promuj swoje treści do osób, które są nimi zainteresowane.

Jednym z największych wyzwań w procesie budowania marki osobistej jest odnalezienie właściwej grupy odbiorców. Jako właściwą rozumiem taką, która nie tylko będzie Ciebie obserwować, ale też będzie gotowa kupić od Ciebie produkty lub usługi.

Najszybszym sposobem poznania własnej grupy jest znalezienie odpowiedzi na pytania, które zawarłem w jednym z moich postów na blogu.

Polecany post: Jak znaleźć grupę odbiorców i zamienić ją w społeczność poprzez dostarczanie wartościowej treści.

Dzięki odpowiedniemu zrozumieniu grupy, do której kierujesz komunikację będziesz wiedział jakich treści potrzebują, aby stawiać czoła swoim wyzwaniom. Znając ich plany będziesz mógł dostarczyć im odpowiednią wiedzę, która pomoże im zrealizować je szybciej. Np. ja po opublikowaniu skierowałem ten post do osób, które mogą być zainteresowane budowaniem marki osobistej, lub modyfikacją już istniejącej marki. Dzięki temu czas, który zaangażowałem w pisanie jest dobrą inwestycją, ponieważ kilka osób znajdzie w nim coś wartościowego dla siebie. Gdybyś chciał o coś dopytać to czuj się swobodnie.

6. Zbuduj własną społeczność wokół niszy, w której uczestniczysz.

Czy pomyślałeś teraz coś w stylu “ ale jak? ale, że ja?”. Otóż tak. Każda, nawet największa społeczność powstała od tego, że miała jednego członka – założyciela. Aby zbudować taką grupę i zachęcić potencjalnych zainteresowanych do uczestnictwa powinieneś publikować w niej wartościowe treści. Nie musi to być grupa, wystarczy Twoje prywatne konto na Facebooku. Osobiście jestem pod dużym wrażeniem marki, którą zbudował Marcin Osman wokół tematu jakim jest pisanie książek. Zrobił to na swoim prywatnym Facebooku, na którym pewnego dnia zaczął publikować rady, które po wdrożeniu w życie pozwalały generować odbiorcom dużą ilość wartości, również finansowej. W ciągu 2-3 lat osiągnął naprawdę dużo. Bez angażowania płatnych reklam napisał i sprzedał własną książkę, a następnie inwestował zarobione pieniądze w rozwijanie swojego biznesu. Dzisiaj na swoim koncie ma takie zasługi jak wydanie książki Garego Vaynerchuka, Fredrika Eklunda, czy ostatnio Jacka Walkiewicza.

Mam nadzieję, że podczas lektury tego postu znalazłeś trochę inspiracji odnośnie budowania marki osobistej. Najważniejszą rzeczą, jaką chciałbym abyś wyniósł z lektury tego postu jest to, że możesz budować markę w sposób najbardziej zgodny z Tobą. Najbardziej rozpoznawalne marki powstały nie w oparciu o szablony, a w oparciu o osobowość osób za nimi stojących. Bądź sobą, bo to najlepsze co możesz zrobić.

Do przeczytania,
Bartosz Mańkowski

 

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X