Nawyki mentalne cz.1 – Planowanie

nawyki mentalne - planowanie

No dobrze, to zaczynamy naszą wspólną podróż po nowe nawyki mentalne. Na wstępnie chcę Ci bardzo podziękować, że jesteś i że podjąłeś tę decyzję. Wielokrotnie czytałem o tym, że takie decyzje podejmuje tylko 5% osób. Zgadniesz jaka jest konwersja z mojej kampanii, która zapraszała Cię na ten kurs? Dokładnie 5%! Jak pewnie zauważyłeś zwracam się do Ciebie w rodzaju męskim, bo taka forma została przyjęta w komunikacji do człowieka – niezależnie od jego płci.

Do bardzo późnych godzin wieczornych debatowaliśmy z moim Zespołem nad tym od jakiego nawyku powinniśmy zacząć ten cykl. Lista nawyków przez ostatnie dni rozbudowała się do ponad 100 i było z czego wybierać. Jednak jako pierwszy wybraliśmy ten, który stoi za większością wydarzających się na świecie rzeczy.

Ten nawyk to PLANOWANIE.

Wybrałem go dlatego, że to właśnie on stoi za tym cyklem oraz za każdą pozytywną rzeczą, która wydarzyła się w moim życiu. Chciałbym Ci opowiedzieć o tym nawyku na podstawie tego jak planowałem ten cykl, który właśnie zaczynamy. Cały ten proces mieści się zaledwie w kilku etapach, bo osiąganie jest proste!

1. Etap marzeń i rosnącego pragnienia.

Od kilku lat myślałem o stworzeniu czegoś, co poprawiłoby jakość życia otaczających mnie ludzi oraz przekazania tego, co pozwoliło mi zrealizować wiele moich marzeń. Przez ostatnie kilka miesięcy to pragnienie było coraz mocniejsze i mocniejsze, aż pewnego dnia zacząłem spotykać na swojej drodze osoby, które z dużym sukcesem dzielą się swoją wiedzą. Zacząłem z nimi dużo rozmawiać i moje pragnienie z każdym dniem we mnie rosło, aż do dnia, w którym usiadłem przy biurku i postanowiłem, że zrobię to, co właśnie zaczynamy.

To jest etap pragnienia, które jeszcze nie zostało ubrane w żaden konkretny kształt, ani plan. To etap marzenia o rzeczach, które wydają się odległe i nieosiągalne.

Masz takie marzenie? Być może marzysz o otworzeniu własnej firmy, zmianie pracy lub dłuższym urlopie? A może to marzenie o wielkiej miłości lub przyjaźni na dobre i na złe, lub chęć odzyskania formy z przed maturalnego balu? 🙂

Cokolwiek to jest to zapisz to i przejdź ze mną ten proces pod jego kątem. Wybierz jedno marzenie, aby przećwiczyć ten proces, ale nie ograniczaj się do realizowania jednego, jeśli tylko czujesz, że chcesz zrealizować ich więcej!

2. Etap zbierania materiału do analizy.

Gdy już usiadłem do biurka to zacząłem zastanawiać się nad tym jakie nawyki pomagają mi na co dzień oraz jakie nawyki przyczyniły się do tego, że osoby z mojego otoczenia realizują swoje marzenia w tak krótkim czasie. Zacząłem wypisywać wszystkie pomysły bez większego analizowania i oceniania ich przydatności. W ten sposób powstała otwarta lista ponad 100 nawyków, a mam wrażenie, że może jeszcze urosnąć. Następnie do każdego dopisywałem sytuację, w której mi pomógł i przechodziłem do kolejnego… do kolejnego… i do kolejnego, aż powstał całkiem pokaźny zbiór notatek na podstawie których mogłem rozpocząć pracę i zaprosić Cię do wspólnej podróży.

Zadaj sobie pytanie: Czego potrzebuję i gdzie mogę znaleźć, to czego mi potrzeba, aby zrealizować marzenie?

W tym pytaniu zawiera się odpowiedź na to jakich zasobów potrzebujesz i kto może Ci je udostępnić. Być może potrzebujesz pozyskać jakąś wiedzę lub wypożyczyć, lub nabyć jakiś specjalistyczny sprzęt? Może potrzebujesz zespołu osób, które uzupełnią kompetencje, których w tym momencie nie posiadasz? Cokolwiek to jest to zapisz to tak konkretnie, jak to tylko możliwe.

Moja odpowiedź: Ja potrzebowałem listy nawyków, sytuacji w których mi pomogły oraz przekonania, że posiadam w sobie tyle dyscypliny i motywacji, aby każdego dnia przygotowywać dla Ciebie ten materiał, bo tworzę go na bieżąco  Potrzebowałem również czasu, który wygospodarowałem poprzez skrócenie czasu snu oraz lepszą organizację w trakcie dnia. Aby mieć możliwość publikowania tej treści potrzebowałem strony internetowej i aby nie opóźniać zbytnio startu postanowiłem wykorzystać mojego bloga, na którym aktualnie czytasz ten tekst. Rozpocząłem już prace na nową stroną, która zaoferuje Tobie i mi znacznie więcej możliwości niż obecna. Do pisania tego tekstu wykorzystałem mój komputer oraz częściowo telefon, bo postanowiłem poświęcać każdą wolną chwilę na tworzenie i rozwijanie tego kursu.

3. Etap ustalania ostatecznego, pożądanego kształtu.

Mając zebrany materiał zacząłem się zastanawiać nad tym co chciałbym, abyś osiągnął będąc ze mną i jak chciałbym, aby zmieniło się Twoje życie. Moim marzeniem i intencją tego cyklu jest to, abyś na koniec nie tylko czuł, że możesz osiągnąć cokolwiek sobie wymarzysz, ale też, abyś wiedział jak to zrobić. Motywować ludzi jest łatwo, ale sama motywacja bez odpowiednich narzędzi nie zmieni zbyt wiele w Twoim życiu. Dlatego oprócz nawyków opowiem Ci w trakcie również o tym z jakich narzędzi korzystam oraz jak pracuję ze sobą na co dzień.

Zadaj sobie pytanie: Co chciałbym osiągnąć i po czym poznam, że to już osiągnąłem?

Co chcesz osiągnąć to odpowiedź, która wynika z pierwszego etapu. Np. jeśli Twoim celem jest zmiana pracy na lepszą, to zrealizowanie tego celu poznasz po tym, że chodzi chętniej do nowej pracy i że zarabiasz więcej i wracasz do domu pełen energii.

Moja odpowiedź: Chcę pokazać Tobie inną perspektywę. Taką, w której większość rzeczy zależy od Ciebie, a osiągane efekty są wynikiem Twoich działań. Pokazać Ci w jaki sposób odpowiedni sposób myślenia zmienia to jak się czujesz, jak siebie postrzegasz oraz to ile zarabiasz i jakie masz relacje z ludźmi. Aby to osiągnąć będę zadawał Tobie sporo pytań, bo chcę, abyś wykonywał mentalną pracę. Ja nie mam dla Ciebie gotowej rady. Chce, aby z tego cyklu skorzystało min 1000 osób i poznam to po ilości unikalnych odwiedzin mojej strony internetowej oraz po wielkości zbudowanej bazy mailowej. To właśnie dlatego na Facebooku publikuję tylko zapowiedź, której zadaniem jest poinformować Cię, że kolejna część już jest dostępna.

4. Etap rozpisywania kroków, które muszą się wydarzyć, aby zrealizować plan i określania terminów ich realizacji.

Każdy plan z definicji składa się z szeregu kroków, które prowadzą do jego realizacji. Ja rozpisałem je sobie bardzo zwięźle, bo ten proces odbywa się u mnie już niemal z automatu. Główne kroki, które wypisałem to: przygotowanie listy nawyków, przygotowanie zapowiedzi, ustawienie kampanii marketingowej, ustalenie kształtu cyklu, wygospodarowanie czasu potrzebnego do jego realizacji. Każdy z kroków otrzymał konkretną datę realizacji. Tak abym nie tylko wiedział co zrobić, ale ile mam czasu na poszczególne kroki.

Zadaj sobie pytanie: Jakie kroki muszę podjąć, aby zrealizować mój plan?

Wypisz sobie krok po kroku co chcesz zrobić, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Zapisz sobie co potrzebujesz przygotować – być może potrzebujesz jakieś narzędzia typu aparat, komputer, samochód, licencja na program graficzny, stronę internetową etc.

Moja odpowiedź: Przygotuję tematykę a następnie rozpiszę krok po kroku zagadnienia i ułożę je w darmowy kurs budowania nawyków mentalnych. W ciągu 1 dnia stworzę listę a następnie przygotuję w ciągu kolejnego dnia przygotuję zapowiedź i kampanię marketingową. W ciągu weekendu rozpiszę sposób publikowania tego cyklu oraz ułożę jego czytelną strukturę. Najpóźniej w poniedziałek o 18 opublikuję pierwszą część kursu.

5. Etap realizowania planu.

Na samym planowaniu się nie kończy, bo to dopiero początek. On jest tylko mapą. Gdy już stworzysz plan, to niezwłocznie zacznij go realizować. Ja napisałem o tym cyklu mając zaledwie notatki i jak widzisz zaczynam bez opóźnień. Bo nasz mózg tak działa, że realizuje zadania w takim czasie, jakim dysponuje. Gdybym powiedział sobie, że startujemy za tydzień, to pewnie pracę zacząłbym dopiero za tydzień. Druga kwestia to fakt, że wiedziałem, że przygotowywanie tego bez Twojego udziału mija się z celem. Np. dzisiaj miałem okazję porozmawiać trochę z Beatą, Justyną, Anią, Leną, Tomaszem, Krzysztofem, Beatą oraz Kamilem co pozwoliło mi lepiej zrozumieć co mogę zrobić za pomocą tej serii wpisów.

Podsumowanie.

Postanów sobie, że będziesz w ten, lub podobny sposób rozpisywał wszystkie swoje marzenia i cele, a zdziwisz się jak szybko ten nawyk zakorzeni się w Tobie i zacznie Cię wspierać na drodze ku realizacji. Gdy tylko ułożysz plan to zaczynaj działać, bo sam fakt, że go przygotowałeś oznacza, że to właściwy moment, aby ruszać.

Zapraszam Cię do komentowania oraz kontaktu przez moją stronę na Facebooku. Jestem dla Ciebie dostępny i jutro opublikuję kolejny post o kolejnym nawyku. Bardzo chętnie dowiem się jakie marzenie zacząłeś realizować!

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X