Działasz, to masz! #01: O czym jest ten podcast

Poniżej możesz posłuchać podcastu, lub przeczytać jego transkrypcję.

Witaj w pierwszym odcinku podcastu “działasz to masz”, którym przedstawię Ci powód powstania tego podcastu, jego tematykę oraz opowiem Ci o tym, dlaczego zdecydowałem się nagrywać ten podcast – być może również zdecydujesz się nagrywać własny? Właśnie dlatego na koniec tego odcinka otrzymasz ode mnie zadanie domowe. Oczywiście nie musisz go wykonywać, ale warto abyś się z nim zapoznał i sam ocenił, czy warto czy nie.

Ja nazywam się Bartosz Mańkowski i mam radość prowadzić ten podcast dla Ciebie. Być może mnie jeszcze nie znasz, więc pozwól, że się krótko przedstawię. Zajmuję się marketingiem w internecie od ponad 7 lat i specjalizuję się w budowaniu marek osobistych oraz promowaniu firm w internecie. Moi klienci twierdzą, że zawsze znajdę pomysł na to, jak zwiększyć sprzedaż ich produktów, więc w sumie to może jest moja realna specjalność. W trakcie tych 7 lat realizowałem wiele projektów, zarówno dla małych, jednoosobowych firm jak i dla międzynarodowych korporacji. Nauczyłem się w życiu, że klienta nie ocenia się po ilości posiadanej gotówki, lecz po tym, jak daleko może zajść w trakcie współpracy.

Na pomysł podcastu wpadłem w taki sposób, że podczas ostatniego wyjazdu do hiszpanii starałem się nagrać jak najwięcej filmów dla mojej społeczności, jednak nie zawsze mogłem robić to w ciągu dnia. Podcast jest taką formą dawania wartości, która daje mi tyle samo elastyczności, co tworzenie bloga, którego prowadzę pod adresem www.bartoszmankowski.com .

Skąd taka nazwa? Szukając pomysłu na nazwę tego podcastu myślałem o tym aby zawrzeć w nim główną ideę, która zawiera w sobie rzeczywistość przedsiębiorców. Działasz, to masz – opisuje sposób w jaki zarabiamy – zarabiamy, gdy wykonujemy swoją pracę oraz gdy w następnej kolejności budujemy biznesy, które zarabiają nawet wtedy, gdy my nie pracujemy.

Jakie tematy będę poruszał w tym podcaście? Myślę, że to najważniejsze pytanie, które pozwoli Ci ocenić, czy jest to coś dla Ciebie. Ponieważ jest to pierwszy odcinek, to chciałbym Cię poprosić abyś dał mi szansę i zapoznał się z pierwszymi dziesięcioma, ponieważ za każdym razem będę poruszał inny temat i będę w tym coraz lepszy. Do podcastu nie podchodzę jak do sprintu, tylko jak do maratonu. Prawda jest taka, że w biznesie w większości przypadków wygrywają maratończycy, więc również Ciebie zachęcam do tego, abyś rozważył skupienie się na dłuższej perspektywie. No dobrze, więc czas na określenie zakresu tematycznego tego podcastu.

Będę w nim poruszał tematy związane z szeroko rozumianym biznesem, czyli tym, z czego najbardziej skorzystają przedsiębiorcy oraz osoby rozważające założenie własnej firmy. Przez tematy związane z biznesem rozumiem przede wszystkim te bezpośrednio związane z tworzeniem produktów, marketingiem, pozyskiwaniem klientów oraz procesem zakładania własnej firmy jak i procesu przechodzenia z etatu na swoje. Będę również poruszał tematy związane z kompetencjami, których potrzebują przedsiębiorcy i osoby myślące o przejściu na swoje. Tutaj na szczególną uwagę zasługują takie kompetencja jak efektywność osobista, motywacja i zarządzanie czasem – dlaczego akurat te? Ponieważ w życiu przedsiębiorcy wszystko jest zależne od tego jak wykorzystuje swój czas. To nie zawód, tylko styl życia, który polega na tym, że wyrzekamy się stałego i bezpiecznego wynagrodzenia, na rzecz możliwości realizacji własnych wizji oraz sprawdzeniu naszej wartości na rynku.

Wszystkie tematy i strategie, które będę omawiał będą związane z moimi prywatnymi doświadczeniami oraz doświadczeniami moich klientów i gości, których będę zapraszał do współtworzenia tego podcastu. Ja nie posiadam wszystkich kompetencji, dlatego skupię się na tych, które posiadam i które dają mi konkretne efekty biznesowe. Tematy związane z prawem, finansami oraz tym, co wykracza poza moje kompetencje, będą omawiane przez ekspertów, co do których wiedzy mam zaufanie. W większości przypadków będą to osoby, z którymi współpracuję, lub z którymi współpracują moi klienci, ponieważ chcę Wam dostarczać najlepszą i przede wszystkim praktyczną wiedzę.

No właśnie, jeśli mówimy o praktycznej wiedzy to będę również dzielił się narzędziami, z których sam korzystam, abyście mogli ją wdrażać z równie dobrym skutkiem. Chciałbym jednak, abyście wiedzieli, że jestem całkowitym minimalistą, który korzysta wyłącznie z tego, co jest całkowicie niezbędne do realizacji celu. Nie lubię zbędnych wydatków, które niepotrzebnie zmniejszają zysk z mojej pracy. Więc jeśli też jesteś osobą, która ceni sobie nie tylko wielkość obrotu, ale też zysku, to z pewnością znajdziemy wspólny język.

Jednym z elementów mojego biznesu i szansą, na poznanie Twojej osoby, jest ten podcast, którego teraz słuchasz. Ponieważ we wcześniejszej jego części wspomniałem, że będę dzielił się z Tobą praktyczną wiedzą postanowiłem, że opowiem Ci dlaczego zdecydowałem się na to, aby prowadzić podcast. Jak pewnie się domyślasz, do jego prowadzenia motywuje mnie kilka rzeczy, a jedną z nich jest rozwijanie mojego biznesu. Dzisiaj biznes przestaje być czymś abstrakcyjnym i jeszcze mocniej niż kiedykolwiek przyjmuje ludzką twarz. Wynika to z tego, że dzięki erze mediów społecznościowych powracamy do biznesu opartego nie o sprzedaż, a budowanie relacji. Jako świadomi klienci chcemy kupować nie od firm, ale od ludzi, których znamy. Jeszcze bardziej chcemy kupować od ludzi, których lubimy – a żeby ich lubić, potrzebujemy ich poznać. Jednak decyzję o zakupie podejmujemy dopiero, gdy zaufamy. Właśnie tutaj zaczyna się realna, biznesowa aplikacja takiej formy komunikacji, jak podcast. Słyszysz mój głos, jego ton. Możesz ocenić, czy znam się na tym, o czym mówię, czy raczej brzmię niepewnie. Tzn… może dzisiaj tego nie oceniaj, bo jest to mój pierwszy raz. Daj mi szansę na obycie się z tą formą komunikacji. Możesz również ocenić, czy mówię zrozumiale, a więc możesz sprawdzić, czy potrafię zrozumiale komunikować się z Twoimi klientami. Słuchanie tego podcastu pozwala Ci sprawdzić mnie i moje kompetencje. Pozwala Ci również na otrzymanie sporej ilości wiedzy, którą możesz wdrożyć do swojego biznesu. W trakcie takich podcastów jak ten, będę dzielił się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem zupełnie za darmo, ponieważ zależy mi na tym, abyś miał coraz lepsze efekty w swoim biznesie.

Nie wiem, czy kiedyś się nad tym zastanawiałeś, ale jak wyglądałby świat, gdybyśmy zachowywali całość wiedzy dla siebie? Myślę, że zgodzisz się ze z tym, że ludzie rozwijaliby się o wiele wolniej. Natomiast mi zależy na tym, abyśmy wymieniając się wiedzą rośli szybciej, mieli lepsze efekty biznesowe.. no i co tu dużo mówić. Wszystkim nam życzę abyśmy zarabiali więcej pieniędzy. W byciu przedsiębiorcą najfajniejsze jest to, że nie ma górnej granicy zarobków, a nawet jeżeli jest, to nie znam jeszcze nikogo, kto by do niej dotarł. Nawet najbogatszy człowiek na świecie jest z roku na rok coraz bogatszy. Myślę, że forma podcastu może być również dobrym sposobem na promowanie Twojego biznesu. Zwłaszcza jeśli polega on na świadczeniu konkretnych usług lub sprzedaży produktów, które pomagają rozwijać biznes innych przedsiębiorców.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na taką formę komunikacji?

Po pierwsze – podcast nie angażuje wzroku odbiorcy, co znacznie ułatwia konsumowanie zawartej w nim treści. Można go słuchać niemal w każdej sytuacji. Nie wiem co teraz robisz, ale podejrzewam, że słuchanie podcastu to nie Twoja jedyna aktywność w danej chwili. Ja po sobie zauważyłem, że słucham podcastów wszędzie tam, gdzie mogę. Gdy jadę na spotkanie z klientem, gdy lecę samolotem, gdy stoję w kolejce, gdy biorę prysznic, gdy jestem na spacerze i gdy wykonuję wszystkie inne czynności, które nie wymagają ode mnie dużego skupienia.

Po drugie – podcast to forma komunikacji, na której odbiorca może skupić uwagę przez większy czas niż podczas czytania wpisu na blogu. Patrząc na statystyki mojej strony widzę, że średnio użytkownik spędza tam około 8-12 minut. Jednak bezpiecznym jest przyjąć, że średnio przeczytanie artykułu wymaga około 5 minut. Problemem jest jednak to, że większość czytelników jedynie skanuje treść artykułów i na podstawie tytułu i nagłówków ocenia, czy dana treść jest wartościowa, czy nie. Niestety w Polsce jeszcze nie ma danych na temat średniego czasu słuchania podcastu, jednak gdy patrzę na dane ze stanów zjednoczonych to widzę, że przywiązują one uwagę słuchacza na średnio 30 minut. To niemal 2-3 razy więcej, niż średnia długość filmów, które publikują znani YouTuberzy. Oni doskonale wiedzą o tym, że filmy o długości do 10 minut cieszą się największą oglądalnością. Podsumowując – drugim powodem, dla którego warto zainteresować się taką formą komunikacji jest to, że angażuje ona odbiorcę na dłużej, niż film. I myślę, że dzieje się tak ze względu na zalety opisane w punkcie pierwszym.

Po trzecie – Zarówno publikowanie wpisów na blogu jak i publikowanie filmów wymaga ponownego dotarcia do odbiorcy. Oczywiście, część z czytelników, czy widzów, to wierni fani, ale nie oszukujmy się. Obecnie internet naszpikowany jest milionami zbędnych informacji i wiele osób walczy o uwagę odbiorców, w tym także Twoją. A że w mojej branży nie ma jeszcze zbyt wielu podcastów to postanowiłem zająć strategiczne miejsce w tej niszy, ponieważ przewiduję, że za 2-3 lata podcasty będą czymś na porządku dziennym. No i mają one jeszcze jedną przewagę. Jeśli odbiorca zasubskrybuje Twój podcast, to pojawi się on automatycznie w jego telefonie, gdy zostanie opublikowany. Więc jeśli chcesz dać mi szansę i sam ocenić, czy ten podcast będzie dla Ciebie wartościowy, to zasubskrybuj go i posłuchaj najbliższe 10 odcinków. Obiecuję Ci, że każdy kolejny będzie coraz lepszy.

Po czwarte – podcast to forma komunikacji, którą można udostępniać w wielu miejscach za pomocą kilku kliknięć. Dla przykładu – ten podcast będzie dostępny na stronie www.dzialasztomasz.pl oraz na mojej osobistej stronie www.bartoszmankowski.com na której również prowadzę bloga związanego z marketingiem. Dodatkowo będzie dostępny w kilku kanałach i wyszukiwarkach podcastowych, między innymi w iTunes ( dla użytkowników urządzeń Apple) oraz w Sklepie Google ( dla użytkowników telefonów z Androidem oraz Windowsem). Co najważniejsze – zawsze będzie dostępny całkowicie za darmo. Po prostu chcę zbudować archiwum z wartościowymi i aktualnymii poradami dla przedsiębiorców.

Po piąte: podcast nie jest aż tak wymagającą formą komunikacji jak wideo, przez co pozwala wyzbyć się wielu wymówek, które być może i Ciebie wstrzymują od tego, aby dzielić się swoją wiedzą i docierać w ten sposób do potencjalnych klientów, którzy szukają kogoś, kto ma kompetencje i można mu zaufać. Jedną z takich wymówek może być

“nie lubię siebie w kamerze”
“nie jestem zadowolony z tego jak wyglądam”
“ zanim zacznę muszę iść do fryzjera”
“ zanim zacznę muszę zrobić stosowny makijaż”
zanim zacznę muszę się profesjonalnie ubrać, więc zainwestować w ciuchy
podcast to forma komunikacji pozbawiona obrazu. To forma idealna dla kogoś, kto lubi czasem popracować w pidżamie lub chce podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami w zaciszu własnego domu lub hotelowego pokoju. Tak naprawdę podcast może zapewnić Ci całkowitą anomimowość. Ja np. nagrywam ten podcast w moim domu, a uważam, że jest to miejsce które warto zachować dla najbliższych i miejsce, w którym można cieszyć się prywatnością, której mamy coraz mniej.

Po szóste – jestem przekonany, że słyszałeś już o tym, że ludzie w różny sposób lubią przyswajać informacje. Jedni wolą widzieć, inni słyszeć, a jeszcze inni potrzebują poczuć emocje, aby przyswoić wiedzę. Ja staram się docierać do mojej społeczności w taki sposób, w jaki chcą aby do nich docierać. Dlatego też publikuję posty na blogu, nagrywam wideo oraz zaczynam nagrywać podcasty. Dla osób, które chcą spotkać się ze mną na żywo udostępniam taką możliwość za pomocą konsultacji 1 na 1 oraz szkoleń otwartych, które co jakiś czas prowadzę.

Tak, to właśnie 6 powodów dla których zdecydowałem się prowadzić podcast.

A teraz czas na obiecane zadanie domowe, z którego dowiesz się czy warto abyś Ty sam rozważył nagrywanie własnego podcastu. Tak jak zapowiadałem na początku – zero wymówek.

Jako zadanie domowe chciałbym abyś odpowiedział sobie na kilka pytań na temat Twojego biznesu, lub jeśli jeszcze nie masz własnego biznesu, żebyś odpowiedział sobie na pytania odnośnie biznesu, o którym myślisz.
Pytanie pierwsze: W jaki sposób dotarłem do moich obecnych klientów?
Pytanie drugie: W jaki sposób do klientów dociera moja konkurencja?
Pytanie trzecie: Jakie główne kanały komunikacji wykorzystywane są w mojej branży? Czy konkurencja korzysta z mediów społecznościowych? Nagrywa filmy? Prowadzi bloga? Czy nagrywa podcast?
Pytanie czwarte: W jaki inny sposób mogę dotrzeć do nowych klientów? Jaka jest niezagospodarowana nisza, w której mogę zająć strategiczną pozycję?
Pytanie piąte: W jaki sposób kupują moi klienci? Jakich informacji poszukują zanim podejmą decyzję?
Pytanie szóste: Co mogę zrobić dzisiaj, korzystając z tego co mam, aby dotrzeć do nowych klientów i zająć strategiczną pozycję

Jeśli chcesz to możesz przesłać te odpowiedzi do mnie na maila czesc(at)bartoszmankowski.com, ponieważ w następnym podcaście opowiem więcej o tym, o tematach, które zostawiam Tobie w formie zadania domowego.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

  • Avatar
    L
    1 maja 2017

    Bartku trzymam kciuki ale na razie dźwięk jest fatalny. Nie słyszaleś tego jak trzeszczy przed wypuszczeniem tego? Daje kredyt zaufania na 1-2 odcinki i do usłyszenia.

    ps. chyba czytasz bo intonacja jest dziwna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X