Ile kosztuje reklama na Facebooku ™ i jak dobrze określić budżet? 

ile kosztuje reklama na facebooku

Kiedy rozmawiamy z Klientami o tym, jakie efekty może przynieść reklama na Facebooku™, niemal zawsze pada pytanie – a ile muszę w to zainwestować? W tym artykule odpowiadam na to pytanie oraz opisuję co konkretnie ma wpływ na ceny reklam.

Cieszy mnie bardzo, że właściciele firm oraz marketerzy, coraz lepiej rozumieją, że do reklamy na Facebooku ™ trzeba podejść jak do inwestowania.

W zależności od tego, jak dużo jesteśmy gotowi zaryzykować i w jakim czasie, można poczynić pewne założenia budżetowe.

Zanim przejdziemy do konkretów, to chciałbym abyśmy sobie jasno powiedzieli – ani ja, ani Ty nie mamy wpływu na wszystkie zmienne wpływające na koszty reklamy, jednak warto skupić się na tych, które są w zasięgu naszej mocy.

Oczywiście, jeśli chcesz to możemy zająć się Twoim marketingiem i codziennie dbać o to, aby koszty były jak najniższe. Jeśli chcesz o tym porozmawiać, to umów się na rozmowę tutaj >>

Od czego zależy cena reklamy na Facebooku™ ?

Zacznijmy od początku.

Koszty reklamy na Facebook ™  zależą od kilku czynników, z których najważniejsze to:

  • wybór odpowiedniej grupy reklamowej – być może zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda korelacja na linii: grupa docelowa, a koszty reklamy na Facebook ™. Trudno oczekiwać, aby reklama była tania, gdy w grupie, do której kierujesz komunikację będzie wiele osób, które kompletnie nie są zainteresowane tym, co masz np. gdybym ja skierował swoją reklamę do nastolatków, to byłaby droga – po pierwsze, by się nie zwróciła, a po drugie, żeby ktoś w nią kliknął, to musiałoby upłynąć dużo czasu;
  • jakość komunikatu – im lepszą reklamę zrobisz, tym będzie tańsza – takie mity często egzystują wśród właścicieli firm. Jednak w reklamie nie chodzi o to, aby mieć tanie wyświetlenia, tanie lajki, czy tanie kliknięcia… to można osiągnąć i na końcu mieć z tego zero efektu.

Zatem, o co chodzi?

Z mojego doświadczenia wynika, że im bardziej precyzyjnie napiszemy o co nam chodzi, tym lepiej. Musimy pamiętać, że w XXI wieku reklama to algorytmy – im bardziej konkretnie będziemy się wyrażać, tym lepiej, bo nasze konto reklamowe uczy się tego, kto reaguje na nasze reklamy, dzięki temu może pomagać nam docierać do większej ilości takich osób;

  • kreacja graficzna – podobno, im bardziej przykuwa oczy tym lepsza, jednak dzisiaj klienci doceniają konkret w przekazie. Jeśli będziesz świecić rabatami, to przyciągniesz łowców promocji, a takim klientom ciężko sprzedać coś w normalnej cenie. Z mojego doświadczenia wynika, że dobra kreacja powinna mieć nie więcej niż 3-4 kolory i jasno mówić, o co chodzi – im bardziej jest spójna z treścią, tym lepiej;
  • ilość konkurencji – gdyby nie fakt, że jestem tego świadomy, to płakałbym po nocach widząc, jak tanio można pozyskać klientów w innych branżach – np koszty kliknięcia po 2-3 grosze, konwersje po 5 zł. Należy bezgranicznie pamiętać o tym, że każdy system reklamowy, a przynajmniej zdecydowana ich większość, to systemy aukcyjne – oczywiście można ustawiać swoje stawki, jednak algorytm i tak przeliczy, czy mu się to opłaca;
  • umiejscowienie – czyli miejsce, w którym wyświetlamy reklamę na Facebooku. Jeśli jeszcze nie znasz miejsc, w których można wyświetlać reklamę, to zobacz post na temat FORMATY REKLAMOWE NA FACEBOOK ™  >> i dowiesz się z niego więcej;
  • wskaźnik trafności – dużo ludzi mówi o tym, że ten wskaźnik wpływa na koszt reklamy, jednak ja osobiście tego nie zauważyłem. Mam reklamy, które zarabiają krocie, a mają najniższy wskaźnik, mam takie, co mają maksymalny, a nie zarabiają. Uważam, że ten element powinien zostać dopracowany, ponieważ normalnym zjawiskiem jest to, że gdy użytkownicy widzą reklamę często, to przez jakiś czas mogą mieć jej dosyć – wtedy wskaźnik trafności spadnie – co nie oznacza, że ta reklama przestaje mieć biznesowy sens;
  • cel reklamy – inaczej mówiąc sposób rozliczania reklamy. Być może wiesz, a być może nie, że wszystkie reklamy na Facebook ™ na koniec dnia polegają na tym, że jest ona wyświetlana grupie odbiorców, którą określiłeś. Jednak mogą one mieć różne koszty w zależności od tego, co ustawisz jako cel. Poniżej opisałem kilka z nich:

Zasięg – będzie rozliczany za każde 1000 wyświetleń Twojej reklamy na Facebooku ™. W zależności od branży, taki koszt może się różnić, od złotówki po ponad 100 zł. 

Przy reklamie rozliczanej za zasięg będzie miało również znaczenie to, ile razy dany użytkownik widzi Twoją reklamę, jednak to temat na inny post. Mogę Ci powiedzieć, lekko zdradzając zakulisowe wieści, że warto płacić więcej i być bardziej widocznym. Niektóre moje reklamy wyświetlają się po 100 razy, bo wiem, że każdy raz, to jeden krok bliżej. 

Kliknięcie – w tym rozliczeniu płacimy za każde kliknięcie. Z mojego doświadczenia w tego typu reklamie warto śledzić zmienną o nazwie CTR – czyli % wskaźnik klikalności reklamy. Jeżeli jest mniejszy niż 2% to warto przemyśleć sens kontynuowania tej reklamy.

Konwersja – mamy do wyboru szereg konwersji, jednak najczęściej wykorzystywane to Lead (czyli zostawienie kontaktu) oraz Purchase (zakup). Temat tego celu reklamowego jest tak rozległy, że nie jestem w stanie tutaj go wyczerpać.

Prowadzę kampanie, gdzie pozyskanie 1 leada kosztuje kilkadziesiąt groszy, oraz takie, gdzie 1 kontakt kosztuje kilkaset złotych.

Podsumowując – od czego zależą koszty reklamy na Facebooku i jak wybrać odpowiedni budżet?

Po ponad 10 latach pracy z setkami firm mogę powiedzieć, że najlepsze efekty osiągają te firmy, które wydają na reklamę około 10-25% swoich przychodów. Wiem też, że w niektórych branżach może to być mało osiągalne, bo marża jest niższa, dlatego uważam, że ostatecznie trzeba to dopasować do naszych możliwości.

Określając budżet warto zadać sobie pytanie o to, co chcemy osiągnąć.

Np. jeśli firma chce utrzymać stabilną pozycję na rynku może wydawać mniej niż ta, która taką pozycję dopiero musi zbudować. Jeżeli firma chce mocno rosnąć i skalować swoje wpływy, to powinna wydawać więcej, niż ta, która chce zdobyć pozycję.

Osobiście uważam, że w pewnych branżach reklamować można się od 10 zł dziennie i mieć z tego efekty, jednak gdybym miał podać jakąś wartość, która w większości branż da namacalny efekt, powiedziałbym, że będzie to kwota około 1000 zł miesięcznie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wydane 1000 zł w miesiąc, a następnie przerwanie działań to zły pomysł – o wiele lepszym będzie oddanie tych pieniędzy potrzebującym. Moim zdaniem trzeba mieć taki budżet na minimum 3 miesiące i jest tak z kilku powodów:

zanim reklama zadziała – jeżeli zdecydujesz się robić reklamy na własną rękę, musisz się tego nauczyć i chwilę to zajmie. Potem potestować, co działa, a co nie działa, w najlepszym razie minie miesiąc.

zanim klienci podejmą decyzję – zgodzisz się z tym, że nie wszyscy zdecydują się na współpracę w momencie, gdy zobaczą Twoją 1 reklamę. Jednak 3 miesiące to moment, w którym możesz zdobyć ich zaufanie, a ono przełoży się na konkretne zwroty z inwestycji na reklamę.

A właśnie konkretnych wyników Tobie życzę,

Bartosz

p.s jeżeli reklamy nie są Twoją pasją, a rozumiesz, że biznes ich wymaga, to możesz skorzystać z naszej stałej obsługi. Wystarczy, że umówisz się na rozmowę >>

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X