Jak napisać dobry post na bloga?

jak napisac dobry tekst na bloga

Gdy rozmawiam z przedsiębiorcami to bardzo często słyszę, że pisanie tekstów na bloga stanowi dla nich wyzwanie. Trzeba mieć czas na to, aby zastanowić się o czym pisać, a następnie zaplanować od godziny do kilku na pisanie. W tym poście opisuję w jaki sposób ja przygotowuję się do pisania postów na bloga.

Prowadzę bazę tematów do napisania

Każdy dzień przynosi mi wiele pomysłów i inspiracji. Gdy spotykam się i rozmawiam z ludźmi to niemal każde takie spotkanie daje mi masę pomysłów na to, o czym powinienem napisać. Ale podobnie jak u Ciebie – moja doba również ma 24h i dlatego wypracowałem sobie sposób na to, aby gromadzić pomysły na posty i te, do których już zacząłem zbierać przemyślenia.

Zrzut ekranu 2017-07-05 o 10.37.27
Wybacz, że posługuję się zdjęciem z angielskiej strony, ale nie chcę publicznie udostępniać listy treści, nad którymi pracuję, ponieważ mojego bloga czytają różni odbiorcy. To co chciałbym Ci przekazać to zamysł, który pozwoli Ci zbierać pomysły i gromadzić materiały i przemyślenia, do których możesz sięgnąć w wolnej chwili i stworzyć post.

Ja swoje materiały gromadzę w 3 narzędziach. To na powyższym ekranie nazywa się https://trello.com/  i jest w pełni darmowe do takiego zastosowania o jakim piszę. Inspirując się powyższą grafiką możesz przygotować sobie świetne miejsce i podzielić je na kolumny o nazwach

Pomysły na posty / Zbieranie informacji / Komplet informacji / W trakcie pisania / Gotowe

i takie rozłożenie będzie wyglądało w ten sposób jak na poniższym zrzucie ekranu

jak zbierac pomysly na posty na bloga

Zarezerwuj jakiś czas w swoim kalendarzu na pisanie bloga

Pisanie postów na bloga niczym się nie różni od innych działań prowadzonych przez przedsiębiorców. Wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania czasu.

Jednym z częściej popełnianych błędów jest to, że przedsiębiorcy zabierają się za pisanie treści w wolnych chwilach, albo jeszcze gorzej… pod wpływem emocji. Wspomniane wyżej narzędzie ma taką fajną funkcję, że integruje się z kalendarzem Google ( większość z nas ma ten kalendarze w telefonie) dzięki czemu łatwo możemy zarezerwować czas na tworzenie treści. Jak to zrobić?

jak zbierac pomysly na posty na bloga

Gdy dodasz sobie pomysły na post to możesz od razu określić datę na kiedy ma być zrobiony ( ja tą datę używam jako datę, kiedy siadam do danego postu) i wtedy pojawi się ona w Twoim kalendarzu, o ile zezwolisz Trello na dostęp do kalendarza. Możesz to zrobić w ustawieniach Twojego konta Trello.

Zapomnij o tym, że istnieje talent

Nie wiem czy pamiętasz, ale w szkole nadużywano słowa talent.. Jeden do czegoś miał talent inny nie miał. W tworzeniu postów na firmowego bloga wcale nie chodzi o pisarski talent. One spełniają zupełnie inna rolę. Ja sam nie uważam się za człowieka, który posiada talent do pisania – po prostu nauczyłem się przekazywać informacje. I właśnie taka jest rola firmowego bloga – przekazać informacje.

Na początku będziesz to robił gorzej, będzie Ci to zajmowało sporo czasu, ale tylko praktyka jest w stanie doprowadzić Cię do miejsca, w którym piszesz dobrze i swobodnie. Zobacz, w moich postach jest kiepska interpunkcja. Niektórzy eksperci od literatury powiedzieliby pewnie, że stosuję zły szyk zdania i robię błędy stylistyczne. No i co? Czy to w jakiś sposób utrudnia odbiór tego co pisze? Czyni to niezrozumiałym?

O co chodzi w pisaniu tekstów na bloga firmowego

Poprzednia część tekstu była takim wstępem do tego, co teraz Ci napiszę. Jest taki model, który nazywa się AIDA. Jednym z jego elementów jest dostarczenie odbiorcy informacji, które pozwolą mu podjąć decyzję o podjęciu akcji (np. kupieniu czegoś od Ciebie). Popatrz na pisanie postów jak na przekazywanie informacji. Czy jak przychodzi do Ciebie klient, to czy potrafisz opowiedzieć o produkcie i odpowiedzieć na pytania? A jak myślisz? Czy Twój blog byłby ciekawy, gdyby ludzie mogli znaleźć na nim takie informacje, o które często Cię pytają? Ile by Ci to zaoszczędziło czasu?  Po prostu przekazuj informacje. To najlepszy początek. Jeden z moich ulubionych filozofów powiedział kiedyś ”Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli” i pamiętaj o tej myśli, gdy będziesz pisał.

Przestań oceniać to co piszesz, zanim napiszesz

Dużo pracuję z klientami na indywidualnych konsultacjach. To co zauważyłem mnie mocno zaskoczyło. Większość z moich klientów potrafi doskonale opowiedzieć o tym co robi. Rzeczowo odpowiadają na zadane pytania i w oczach klientów i swojej branży są mega ekspertami. Ale gdy przychodzi do pisania… To pojawia się pewna bariera. Czasem sobie żartuję, że w mojej pracy jest trochę z terapii. Szczęśliwie dzisiaj już wiem co się dzieje, że wygadani eksperci tracą siłę przekazu, gdy zaczynają pisać.

OCENIAJĄ TO CO PISZĄ ZANIM NAPISZĄ.

To ocenianie polega na tym, że zastanawiają się czy dobrze dobrali słowo, a jak już zdecydują, że tak, to zaczynają myśleć, czy całe zdanie ma sens. Gdy już stwierdzają, że ma, to zaczynają myśleć o tym, co powiedzą o tym zdaniu inni przedstawiciele z branży… i tak w kółko. To właśnie to myślenie powoduje, że pisanie staje się trudnym i czasochłonnym zadaniem.

Do kogo piszesz posty?

Z moich obserwacji to ciągłe ocenianie tego, co się pisze wynika z faktu, że zapominamy o tym do kogo piszemy. Przecież naturalnym jest, że pisanie o podstawach może być śmieszne dla innego kolegi z branży, ale z drugiej strony, pisanie skomplikowanych rzeczy branżowym językiem jest niezrozumiałe dla potencjalnych klientów. Do kogo zatem chcesz pisać? Ja wybrałem komunikowanie się z klientami, ponieważ to właśnie na tym najbardziej mi zależy, aby przedsiębiorcy tacy jak Ty dostawali praktyczne wskazówki.

Jak ułożyć historię, która wciąga?

Dobry post jest jak film. Na początku przedstawia bohaterów i wprowadza w historię. Pokazuje o czym jest historia – np. ten post jest o tym, że przedsiębiorcy nie piszą postów bo zajmuje to dużo czasu i brak im pomysłów”. Następnie akcja rozwija się i konflikt się nasila, np. w tym poście pokazuję błędy (brak zbierania pomysłów, brak planowania czasu, pisanie pod wpływem emocji, brak świadomości do kogo się pisze, strach przed oceną przez branżę) a następnie jak to w dobrym filmie powinno nastąpić rozwiązanie konfliktu np. w tym poście daje Ci praktyczne wskazówki, a teraz opowiadam Ci o tym jak ułożyć historię i w ten sposób podsumowuje cały post.

Na moje potrzeby i klientów opracowałem również mini kurs, w którym uczę krok po kroku jak pisać posty – zarówno na bloga jak i na Facebooka oraz jak tworzyć do nich grafikę.

W nagrodę za to, że doczytałeś do końca daję Ci kod rabatowy, z którego możesz skorzystać, gdy będziesz chciał wejść głębiej w temat pisania postów, które działają. Ten kod to: “czytamdokonca” i upoważnia Cię on do 50% rabatu na ten kurs. KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ KURS

 

 

 

 

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X