Jak sprawdzić, czy masz dobrą stronę internetową, czy lepiej ją poprawić?

Ten post napisałem po to, aby przedsiębiorca taki jak Ty potrafił świadomie podjąć decyzję o tym, czy powinien zainwestować w nową stronę internetową, czy może zostać przy obecnej.

Eksperci od marketingu bardzo często piszą o tym, że każdy przedsiębiorca powinien mieć profesjonalną stronę internetową. Problem jednak w tym, że mała ilość tych ekspertów potrafi wytłumaczyć czym jest profesjonalna strona internetowa. W zależności od Twojej branży i celu biznesowego, Twoja strona internetowa powinna realizować kilka podstawowych założeń, na podstawie których buduje się Twoją indywidualną markę i jej rozpoznawalność wśród klientów.

Z tego postu dowiesz się:

 • jak wygląda „profesjonalna strona”;
 • jakie funkcjonalności powinna mieć profesjonalna strona internetowa
 • o jakie kwestie techniczne warto szczególnie zadbać i jak je sprawdzić
 • jak sprawdzić poprawność kodu strony internetowej?
 • jaka powinna być strona internetowa aby się dobrze pozycjonowała
 • co to znaczy, że strona powinna być optymalna pod urządzenia mobilne
 • jak sprawdzić szybkość strony internetowej
 • jak wyposażyć stronę w funkcje społecznościowe
 • poznasz podstawowe narzędzia analityczne

Informacje, które znajdziesz poniżej możesz wykorzystać do tego, aby sprawdzić swoją aktualną stronę internetową i ocenić pracę, którą wykonał dla Ciebie ktoś, kto tworzył Twoją stronę. Mam jednak do Ciebie gorącą prośbę – gdy już przeanalizujesz swoją stronę internetową, to przypomnij sobie ile Cię kosztowała, bo jeśli mniej niż kilka tysięcy złotych, to nie miej pretensji do nikogo innego, niż do siebie. Po prostu padłeś ofiarą pozornej oszczędności, czyli wydałeś mniej, ale dostałeś produkt gorszej jakości (to również nie oznacza, że jeśli zapłacisz tej samej osobie więcej, to że dostaniesz lepszy produkt). Tak samo jak w Twojej, tak i w mojej branży są osoby o różnej jakości świadczonych usług i o różnym zasobie posiadanej wiedzy.

Czy samodzielny audyt strony będzie tym samym, co profesjonalny audyt strony internetowej?

Myślę, że oboje znamy odpowiedź na to pytanie, ale jeśli będziesz potrafił samodzielnie sprawdzić najważniejsze parametry swojej strony internetowej, to będziesz mógł świadomie ocenić, czy pora zainwestować w nową, lepszą. Taka jest moja intencja tego postu.

Jak zbadać funkcjonalność strony internetowej?

To bardzo ważne badanie, które w zakresie podstawowym możesz wykonać w kilka minut. Zacznij od wypisania na kartce tego, co uważasz, że Twoja strona powinna pokazywać, dawać możliwość etc. Jakie dane powinny być łatwo dostępne i widoczne. Następnie odwiedź swoją stronę i sprawdź, czy wszystko co wypisałeś jest tak jak być  powinno.

testy strony internetowej

Dodatkowo możesz sprawdzić funkcjonalność strony poprzez darmowe narzędzie seoptimer.com które jest narzędziem do badania pozycjonowania Twojej strony, jednak pokazuje ono też jej funkcjonalność i intuicyjność. Ten wynik to UI/Mobile. Jak widzisz badana przeze mnie strona jest całkiem dobra, choć wiele można na niej jeszcze poprawić.

Jakie funkcjonalności powinna mieć profesjonalna strona internetowa?

Najważniejszą funkcją jest łatwe dostarczanie potrzebnych informacji klientom, a zaraz za nią umiejętność zbierania danych Twoich potencjalnych klientów. Strona powinna być wyposażona w blog, na którym minimum raz w miesiącu coś publikujesz. Jeśli szukasz pomysłu na firmowego bloga, to napisałem o tym osobny artykuł:

Post: 22 pomysły na firmowego bloga

Jak sprawdzić poprawność kodu strony internetowej?

Istnieje wiele płatnych i darmowych narzędzi, które pozwalają sprawdzić poprawność, a właściwie zgodność kodu z ogólnymi standardami. Jego poprawność zazwyczaj nie może być wątpliwa, jeśli funkcje, które zostały za jego pomocą napisane działają (drodzy programiści, mówimy tutaj o basicu). Ja najczęściej sprawdzam moje strony za pomocą narzędzia jakim jest Validator W3C, dzięki któremu mogę sprawdzić kod HTML oraz CSS Validation Service do sprawdzania kodu CSS. Zanim zaczniesz testować moją stronę.. Nie przekonuję Cię do tego, abyś szukał kogoś, kto przygotuje stronę bez żadnego błędu w tych testach, bo te błędy są dopuszczalne, o ile strona wyświetla się prawidłowo i działa poprawnie. Często takie błędy nie wynikają z winy wykonawcy strony, tylko z zastosowania gotowych elementów (np. wtyczek społecznościowych do wordpressa). Jednak jeśli Twoja strona pokazuje kilkadziesiąt błędów to powinieneś rozważyć jej naprawę, o ile przejdzie poprawnie pozostałe testy.

Jak sprawdzić czy strona internetowa jest optymalna pod kątem urządzeń mobilnych?

Zacznijmy od tego, co to w ogóle znaczy „strona optymalna pod kątem urządzeń mobilnych”. Oznacza to, że strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych takich jak telefony, tablety czy laptopy z małym ekranem. Najczęściej stosowaną metodą, którą stosuje się, aby nauczyć stronę jak ma wyglądać na danym urządzeniu jest technologia RWD ( responsive web design). W dużym skrócie polega ona tym, że strona w trakcie ładowania pobiera informacje o rozdzielczości wyświetlacza w Twoim urządzeniu i ładuje wersję odpowiednią do wielkości Twojego ekranu. Kolejnym aspektem, odpowiadającym za mobilność strony, jest to, czy wszystkie jej funkcjonalności działają poprawnie na urządzeniu mobilnym, np. czy działa menu strony, czy działa formularz kontaktowy etc.

testowanie zgodności strony internetowej z urządzeniami mobilnymi

Google udostępniło darmowe narzędzie, które pozwala sprawdzić dopasowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych. To narzędzie nazywa się TEST OPTYMALIZACJI MOBILNEJ i jest dostępne pod adresem https://search.google.com/search-console/mobile-friendly  . To narzędzie pozwoli Ci sprawdzić Twoją stronę oraz wskaże co należy na niej poprawić, jeśli będzie taka konieczność.

Dlaczego szybkość wczytywania strony jest tak istotna?

page speed insight

Z kilku powodów. Dwa najważniejsze to: użytkownicy są niecierpliwi i lubią gdy strona wręcz pojawia się na ekranie, więc nie będą czekać kilkunastu sekund aby Twoja strona się załadowała. Drugi powód, moim zdaniem nawet ważniejszy, to fakt, że Google wyżej ocenia strony, które szybko się ładują, a więc chętniej wyświetla je na pierwszej stronie wyszukiwań. Jak sprawdzić szybkość wczytywania strony internetowej? Najszybciej zrobisz to za pomocą darmowego narzędzia Google Page Speed Insights.

Jak sprawdzić kompatybilność strony internetowej z przeglądarkami internetowymi?

To, że strona jest kompatybilna z przeglądarkami internetowymi oznacza, że strona poprawnie wczytuje się w przeglądarkach internetowych. Być może spotkałeś się z tym, że jakiś Twój znajomy, albo klient, skarżył się na działanie jakiegoś serwisu internetowego w przeglądarce Safari. Jest to domyślna przeglądarka na komputerach firmy APPLE, która przysparza wielu trudności mniej wprawionym twórcom stron internetowych.

Swoją stronę możesz przetestować za pomocą narzędzia jakim jest Browser Shots, które działa w taki sposób, że testuje Twoją stronę na wszystkich, najpopularniejszych przeglądarkach internetowych. Tak naprawdę najważniejsze jest aby Twoja strona poprawnie działała na: Google Chrome, Firefox, Internet Explorer i na wspomnianym wcześniej Safari.

Jaka powinna być strona internetowa, aby się dobrze pozycjonowała?

Większość ekspertów na bezdechu odpowie – optymalna pod wyniki wyszukiwania – część bardziej wprawionych doda, że powinna być zgodna z wytycznymi Google. Pomimo, że napisałem właśnie dwie linijki tekstu, to prawie jakbym nic nie napisał prawda? Zatem co to znaczy?

Optymalizacja pod wyniki wyszukiwania to termin zamiennie używany z terminem „pozycjonowanie”, który powinien być Tobie bliższy. Jednak w mojej ocenie sama optymalizacja to działanie, które odbywa się typowo na stronie internetowej właśnie podczas dopasowywania jej pod wytyczne Google. Niestety nie umiem Ci napisać jakie są te wytyczne, bo ten post zostanie na tym blogu na długo, a nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd.

Te, które na pewno mają i będą miały znaczenie to:

 • szybkość ładowania strony
 • zgodność kodu ze standardami
 • opisy „meta”, tytuły seo oraz słowa kluczowe
 • opisy alt zdjęć i plików graficznych
 • gęstość słów kluczowych
 • ilość i jakość linków
 • treści na stronie
 • funkcjonalność strony
 • dopasowanie do urządzeń mobilnych.

testowanie strony internetowej seo

Najbardziej aktualne wyniki tego testu uzyskasz korzystając z narzędzia, które nieustannie się rozwija i dopasowuje do zmian w algorytmach wyszukiwarki Google. To narzędzie nazywa się SEO SITE CHECKUP.

Jak wyposażyć stronę internetową w funkcje społecznościowe?

Jak pewnie zauważyłeś, media społecznościowe odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. To powoduje, że cały czas rośnie zainteresowanie reklamodawców, którzy szukają potencjalnych klientów w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram. W zależności od tego, z jakiego CMS (system zarządzania treścią na stronie) korzystasz, masz dostępne różne możliwości połączenia swojej strony z mediami społecznościowymi. Jednym z nich jest użycie dedykowanych wtyczek. Innymi jest dodanie odpowiedniego kodu w kodzie strony. Celem tego zabiegu jest sprawienie, aby treści z Twojej strony łatwo udostępniały się w mediach społecznościowych oraz żeby dobrze w nich wyglądały (np. żeby generował się opis treści i grafika) – za takie drobiazgi odpowiadają konkretne znaczniki w kodzie strony, które z łatwością doda każdy doświadczony marketer.

Jakie podstawowe narzędzia analityczne powinny znaleźć się na Twojej stronie?

Być może już o tym słyszałeś, a może nie, że dane, które zbierasz są przyszłością Twojego biznesu. Oznacza to, że powinieneś umieścić na swojej stronie kilka narzędzi, jednak ograniczę się do dwóch najważniejszych.

google analytis dla firm

Google Analytics – pozwala określić Ci skąd przychodzą użytkownicy na Twoją stronę oraz mierzyć skuteczność prowadzonych działań reklamowych. Standardowo Google Analytics pokazuje źródła pozyskania ruchu, które możesz dowolnie analizować i oceniać jakie wydatki marketingowe mają sens, a jakie są go pozbawione.

konfiguracja pixela facebook na stronie

Facebook Pixel – to małe, ale bardzo sprytne narzędzie, które zbiera dane na temat odwiedzających Twoją stronę. Dzisiaj większość osób posiada konto na Facebooku, który daje niemal nieograniczone możliwości reklamowania. Zbierając dane odwiedzających Cię osób możesz potem stworzyć kampanię, która wyświetli się osobom, które już były na Twojej stronie.

Dodatkowa zawartość Twojej strony, o którą powinieneś zadbać, jeśli myślisz poważnie o pozyskiwaniu klientów z internetu.

Polityka prywatności – jeśli zbierasz dane i chcesz je zgodnie z prawem przetwarzać, to jednym z elementów Twojej strony powinna być polityka prywatności, w której mówisz jakie dane zbierasz i w jakim celu.

Ostrzeżenie o cookies – ten komunikat widziałeś już wielokrotnie na stronach internetowych. Plik cookie zapisuje się na komputerze odwiedzającego i pozwala określić, czy dana osoba była na Twojej stronie i co na niej robiła, jakimi produktami była zainteresowana etc.

Dane firmy – od jakiegoś czasu jest obowiązek umieszczania danych firmy na Twojej stronie internetowej. Upewnij się że znajduje się na niej nazwa Twojej firmy, adres oraz NIP.

DARMOWA KONSULTACJA i AUDYT TWOJEJ STRONY 

Jeśli wygląda na to, że Twoja strona internetowa wymaga modyfikacji, lub podejrzewasz, że będzie trzeba postawić nową stronę internetową, to skorzystaj z darmowej konsultacji ze mną.

NAPISZ TUTAJ I USTALIMY DOGODNY TERMIN ROZMOWY

 

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X