Jak rozkręcić firmę bez pieniędzy? 5 praktycznych, przetestowanych sposobów.

1.Poszukaj osób, które posiadają kompetencje, których Tobie brakuje.
2.Znajdź mentora, który pomoże Ci rozkręcić biznes.
3.Znajdź inwestora.

To lista najczęściej wymienianych rad, które tak naprawdę nie wnoszą nic nowego do życia osoby, która szuka konkretnej rady. Mogłem się na ich temat rozpisywać, ale zbyt szanuję moich czytelników i swój czas, aby pisać takie górnolotne, trudne do zastosowania w praktyce rady. Moim zdaniem są tylko dwie, a ich połączenie to coś, co pomoże Ci ruszyć z miejsca jeszcze dzisiaj.

4. Sprzedaj wszystkie niepotrzebne rzeczy.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz kapitału aby otworzyć swój pierwszy biznes, to z pewnością możesz go uzyskać ze sprzedaży wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Ja, gdy zaczynałem sprzedałem nawet te potrzebne. Ba, sprzedałem więcej. Zaczynając swoją przygodę z biznesem moją największą miłością była gra na gitarze. Możesz nie wierzyć, ale nawet gitarę sprzedałem aby zacząć. Sprzedałem również wszystkie książki, gry, konsolę, niepotrzebne buty, nietrafione prezenty oraz wszystko bez czego mogłem dalej żyć, a odzyskane pieniądze przeznaczyłem na rozwój biznesu. Zostawiłem sobie tylko jedną książkę, którą dostałem od mojej mamy gdy pierwszy raz zostawiła mnie dziewczyna!

Gdy już pozbędziesz się wszystkich niepotrzebnych rzeczy to przejdź do punktu 5. Jeśli go wykonasz, to w niedalekiej przyszłości będziesz mógł kupić sobie większość rzeczy, o których marzysz. Pamiętaj o tym, aby zawsze w ten sposób zaczynać swój biznes, jak zaraz przeczytasz.

5. Znajdź klientów do swojego biznesu, zanim go stworzysz.

Brzmi szalenie, co? Ale biznes polega głównie na weryfikowaniu pomysłów, które zalewają przedsiębiorcze głowy. Gdybyś inwestował w testowanie każdego pomysłu pieniądze, to szybko wpadnłbyś w tarapaty, bo mądre głowy mówią, że gdy 1 na 15 pomysłów wyjdzie, to jesteś dalej niż 90% osób na ziemi, bo tylko 10% ma tyle odwagi, aby zmierzyć swoje wizje z rzeczywistością.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Skoro mamy walidować nasze pomysły, aby niskim kosztem znaleźć te, które będą przynosiły pieniądze, to jak to zrobić inaczej, niż proponując pierwszym klientom, aby kupili?

Wiem, wiem. Teraz sobie myślisz, że łatwo mi mówić, bo skąd niby masz znaleźć tych klientów. Jesteś gotów na prawdę?

Ilu masz znajomych na Facebooku? Ile numerów w telefonie? Ile adresów e-mail? Ile osób masz w rodzinie? Każda z osób, która Cię zna, wie o tym, że jesteś dobry w tym, co robisz. Opowiedz im o tym, że zaczynasz biznes i że mogą zostać Twoimi pierwszymi klientami na preferencyjnych warunkach. Gdy się zgodzą, to od razu podaj im numer konta i poproś o wykonanie przelewu.

Od teraz są 3 możliwości. Jeśli pieniądze nie spływają, to Twój pomysł może być słaby, albo nie potrafisz go sprzedać. Niezależnie od wersji to bardzo dobra informacja, bo szybko możesz dopracować pomysł lub doszkolić się ze sprzedaży swoich pomysłów.

Powtarzasz ten etap do momentu, aż pieniądze zaczną spływać. Gdy zaczną, to mogę Ci powiedzieć tylko jedno….

Teraz możesz powoli inwestować zgromadzone w punkcie 4 pieniądze aby dostarczyć pozyskanym klientom to, co im obiecałeś. Jeśli nie potrafisz, to poszukaj kogoś, kto zrobi to za Ciebie.

a.. i jeszcze jedno.

Gratuluję, właśnie otworzyłeś swój pierwszy biznes!

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X