Nawyki mentalne cz.2 – Notowanie myśli i pomysłów

nawyk mentalny notowanie pomyslow

Dzisiaj jest drugi dzień naszej wspólnej podróży ku wyrobieniu wspierających Cię nawyków mentalnych. Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z pierwszym wpisem dotyczącym nawyku planowania to warto, abyś zaczął lekturę od pierwszego wpisu, bądź jeśli wolisz wróć do niego w przyszłości. Na tym polega cała przyjemność darmowej wiedzy, że możesz do niej wrócić kiedy tylko zechcesz, a przynajmniej do momentu, gdy jej zapis jest dostępny publicznie.

Dzisiaj zajmiemy się nawykiem notowania, który jako nawyk mentalny pozwala Ci być spokojnym o wszystkie Twoje przełomowe myśli oraz pozwala zachować Ci porządek w codziennych sprawach, a nawet zasypiać spokojnie. Szacuje się, że przeciętny człowiek ma ponad 65 tys myśli w ciągu doby, więc na prawdę jest co notować i segregować.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • w jaki sposób notować, aby z łatwością wrócić do myśli,
 • gdzie najlepiej notować myśli i jakie aplikacje wykorzystać,
 • jak przechowywać zapisane notatki i je segregować,
 • jakie korzyści daje notowanie myśli i przechowywanie ich poza pamięcią wewnętrzną,

W jaki sposób notować myśli?

Znam wiele osób, które prowadzą rozległe notatki, które jednak zamiast wspierać ich w dążeniu do celu zabierają więcej czasu i energii, niż oferują w postaci oczyszczonej pamięci w głowie. Wielokrotnie modyfikowałem mój sposób zapisywania myśli i doszedłem do momentu, w którym wiem, że najlepiej sprawdza się proste, jednozdaniowe zapisanie myśli oraz jej kontekstu i określenie jakich działań ona wymaga i jakie korzyści może przynieść jej zrealizowanie. Każdego dnia tworzę kilkanaście takich notatek dzięki czemu moja wewnętrzna pamięć nie jest tak przepełniona, jak byłaby, gdybym próbował zapamiętać te wszystkie myśli.

Zadaj sobie pytanie: Ile genialnych pomysłów zapomniałem, bo ich nie zapisałem? Ile z tych, które pamiętam zrealizowałem?

Gdzie najlepiej notować myśli?

Istnieją różne podejścia do tego tematu, ale w moim odczuciu każde rozwiązanie jest dobre, o ile pozwala szybko dotrzeć do konkretnej notatki. Podczas wyrabiania tego nawyku szalenie istotnym jest to, abyś czuł zaufanie do miejsca, w którym przechowujesz swoje myśli. W większości przypadków sprawdzi się papierowy notes, ale w moim odczuciu znacznie lepszym wyborem są aplikacje na urządzenia mobilne, które przechowują informacje w chmurze. Notes i telefon można zgubić, ale dane, które zapiszemy w chmurze z łatwością można odtworzyć i uzyskać do nich dostęp z niemal każdego miejsca na świecie. Ja przez długi czas używałem do tego celu programu Evernote, który pozwala nie tylko zapisywać notatki, ale też grupować je w notatnikach i nadawać im odpowiednie tagi, które ułatwiają ich wyszukiwanie. Dodatkowo w wersji Premium Evernote (klikając w ten link otrzymasz 1 miesiąc darmowej wersji Premium w prezencie) dodaje nam sugestie, gdy zapisujemy nowe notatki, że już gdzieś o tym pisaliśmy i pozwala w szybki sposób podejrzeć archiwalne myśli.

Zadaj sobie pytanie: Jakie cechy musi posiadać mój notes, abym wiedział, że zapisane w nim myśli i pomysły są bezpieczne i zawsze mogę do nich sięgnąć?

Jakie korzyści daje zapisywanie notatek?

W moim życiu pomogło mi to w dwóch przypadkach. Po pierwsze wiem, że żadna ważna myśli mi nie ucieknie, bo skrupulatnie tworzę notatki, które następnie co jakiś czas przeglądam i oceniam, czy nadal są dla mnie wartościowe. Dzięki temu wiem, że moge usunąć z głowy pomysły i myśli, co do których nie mogę podjąć działań w tej chwili oraz najbliższej przyszłości. Drugą korzyścią jest to, że zasypiam spokojnie a jakość mojego snu rośnie w zauważalny sposób. Gdy leżę w łóżku i relaksuję się to zawsze wpadają mi do głowy fajne pomysły oraz przypominają mi się rzeczy, które miałem zrobić, a nie zrobiłem. Systematycznie ich ilość spada, ale wciąż się pojawiają. Po ich zapisaniu i podjęciu decyzji, że to od zaległych spraw zacznę dzień mogę spokojnie zasnąć nie myśląc o tym, co mam do zrobienia.

Zadaj sobie pytanie: Ile razy nie mogłem zasnąć, bo myśli kłębiły się w mojej głowie? Ile razy wpadłem na fajny pomysł podczas gdy musiałem skupić się na czymś innym, a ten pomysł uciekł?

Podsumowanie.

Notowanie myśli ma bardzo duży wpływ na szybkość Twojego działania, bo przechowywanie ich poza wewnętrzną pamięcią pozwala Ci wykorzystywać ją do generowania nowych, coraz lepszych pomysłów! Wprowadzenie w życie tego nawyku pozwoli Ci również osiągać więcej, bo wiedząc jak planować działania możesz rozważyć wdrożenie każdej z tych myśli w ciągu kilkunastu minut, lub zdecydować, że nie chcesz jej realizować i ze spokojem ducha będziesz mógł ją usunąć z notatnika.

Już jutro podejmę temat kolejnego nawyku jakim jest nawyk czytania i uczenia się.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

 • Avatar
  Iwona
  2 lipca 2016

  Dodatkowy efekt uboczny – zanotowanie powoduje lepsze zapamiętanie. Wykorzystywałam tę metodę na studiach, obecnie w pracy zawodowej. Przydatny artykuł , z którego widać, że nawet małe usprawnienia mogą znacząco zwiększyć wydajność naszej pracy.

  • Bartosz Mańkowski

   Iwona, bardzo dziękuję za Twoje słowa. Masz rację! Małe zmiany przynoszą duże rezultaty jeśli wchodzą nam w nawyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X