Nawyki mentalne cz.3 – Czytanie

W poprzednich wpisach poruszyłem temat nawyku Planowania oraz Notowania. Ich kolejność nie jest przypadkowa, ponieważ wspierają one nawyk, o którym chcę powiedzieć w dniu dzisiejszym.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • dlaczego warto czytać,
  • w jaki sposób czytanie pomaga osiągać sukces,
  • w jaki sposób wyrobić nawyk czytania,
  • czy warto czytać jedną, czy kilka książek jednocześnie,
  • jakie książki warto czytać.

Dlaczego warto czytać?

Nawyk czytania, a inaczej zdobywania wiedzy jest najczęściej wymienianym i polecanym przez osoby, które osiągnęły finansowy sukces. Bardzo często majętne osoby mówią otwarcie o tym, że każdego dnia czytają przez określony czas książki i artykuły. To pozwala im nieustannie zdobywać nową wiedzę i poszerzać horyzonty, dzięki czemu każdą kolejną decyzję podejmują bardziej świadomie.

Warren Buffet zapytany o to, co przyczyniło się do tego, że osiągnął tak spektakularny sukces odpowiedział, że od początku swojej kariery poświęca 80% czasu swojej pracy na czytanie. Gdy zaczynał czytał od 600 do 1000 stron dziennie, a teraz czyta około 500 stron. Podobnie uważa Bill Gates, który deklaruje, że czyta 1 książkę tygodniowo. Również Elon Musk zapytany o to skąd wiedział jak zbudować rakietę odpowiedział – bo czytam książki.

W jaki sposób czytanie pomaga osiągać sukces?

Ten nawyk pielęgnuję u siebie od 2008 roku, kiedy zdecydowałem, że chcę osiągnąć pełnię swoich możliwości – nie tylko mentalnie, ale też fizycznie i materialnie. Od tego czasu przeczytałem 650 książek i przesłuchałem około 200 audiobooków. Trudno mi policzyć ile artykułów, choć zapisałem ponad 1000 takich, które przeczytałem i miałem przekonanie, że będę jeszcze chciał do nich wrócić.

Dzięki czytaniu dużej ilości książek i szeroko pojętej ciekawości świata od początku pracowałem na prowizji lub w zamian za udziały w firmie. Nic się do tej pory nie zmieniło, bo moje wynagrodzenie wciąż jest zależne od uzyskiwanych efektów. Świadomość tego powoduje, że cały czas się dokształcam i daję z siebie wszystko, co mogę dać w konkretnej sytuacji.

W jaki sposób wyrobić w sobie nawyk czytania?

Najłatwiej możesz zrobić to tak, że zaczniesz nosić przy sobie książkę i będziesz wyciągać ją zawsze, kiedy nadarzy się okazja do poczytania. W komunikacji miejskiej, w kolejce w sklepie… podczas przerwy w pracy lub przed snem. Każda pora jest dobra na czytanie a inwestycja warta jest tego owoców, które zbierzesz w przyszłości. Jeśli noszenie książki jest dla Ciebie zbyt dużym wysiłkiem to możesz pobrać na swój telefon aplikację do czytania książek lub aplikację do słuchania Audiobooków np. Audioteka.

Ja osobiście wykorzystuję każdy wolny czas, aby czytać, bo wiem, że jest to coś, co pozwala mi każdego dnia być mądrzejszym. Idealnie byłoby gdybyś zawsze miał przy sobie jedną książkę, kilka książek przy łóżku i na biurku w domu i w pracy. Otaczanie się książkami sprawia, że są łatwo dostępne, a gdy masz je na wyciągnięcie ręki to częściej będziesz po nie sięgać.

Czy warto skupić się na jednej książce, czy lepiej czytać kilka naraz?

Odpowiedź brzmi – to zależy. To jest coś, co najlepiej jeśli wypróbujesz sam na sobie. Ja czytam kilka książek jednocześnie, bo gdy mam ochotę czytać, a jedna książka w danym dniu mnie nie interesuje to czytam inną, dzięki czemu nie wywieram na sobie presji, że zacząłem jedną i muszę ją skończyć, zanim dotrę do tej ciekawej. Także nie wahaj się i przerywaj czytanie książek, które Ciebie nie wciągają. Tak samo nie polecam również czytania całych książek, jeśli interesuje Cię tylko jeden, konkretny rozdział.

Ważne jest jednak, aby skrupulatnie zaznaczać w jakim momencie skończyliśmy czytać daną książkę, aby po powrocie móc zacząć jej lekturę od miejsca, w którym skończyłeś. Aby złapać kontekst wystarczy, że cofniesz jedną, lub dwie strony do tyłu i płynnie wrócisz do książki.

Jakie książki warto czytać?

Idealną odpowiedzią byłoby “to zależy”, ale w tym przypadku zależy od jednego. Od celu jaki chcesz uzyskać czytając. Podobno różnica między biednymi a bogatymi jest taka, że Ci pierwsi czytają głównie dla przyjemności ( kolorowe magazyny, nowele, romanse) a bogaci czytają po to, aby się zmotywować, poszerzyć wiedzę i znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Szczególnie cenią sobie biografie innych bogatych osób oraz literaturę motywacyjną i sukcesu. Ja osobiście tej ostatniej nie lubię, ale biografie czytam z przyjemnością.

Niezależnie od tego jakie rezultaty chcesz osiągać w życiu warto abyś czytał książki z pogranicza psychologii, filozofii oraz biznesu i komunikacji. Nawet jeśli nie planujesz być najbogatszym człowiekiem na świecie to pomogą Ci one lepiej komunikować się z ludźmi, jaśniej precyzować własne potrzeby oraz czerpać większą satysfakcję z życia. Doskonałym wyborem może też okazać się literatura podróżnicza, która może zachęcić Cię do odbycia podróży życia.

Jakie pytania warto abyś sobie zadał?

1.Dlaczego warto, abym zaczął czytać codziennie?

2.Co mogę zrobić, aby wygospodarować czas na czytanie w ciągu pracy?

3.Co mogę zrobić, aby mieć czas na czytanie? Gdzie mogę czytać?

4.Jakiej wiedzy potrzebuję, aby zrealizować mój potencjał?

5.Z jakiego powodu najczęściej czytałem książki? Aby czegoś się dowiedzieć, czy dla rozrywki?

Na koniec chciałbym Ci polecić kilka książek, do ktorych systematycznie wracam i uważam, że miały największy wpływ na moje życie. Pierwsza z nich to  ” O sztuce miłości ” napisana przez Ericha Fromma oraz ” Ucieczka od wolności” tego samego autora. Niemal zawsze przy moim łóżku leży książka Marka Aureliusza zatytułowana “Rozmyślania” oraz pierwsza książka o rozwoju osobistym z jaką miałem styczność – Anthony Robbins “Obudź w sobie olbrzyma”. Mam nadzieję, że któraś z tych pozycji przypadnie Tobie również do gustu.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X