Nawyki mentalne cz.5 – Myślenie o tym, co pomyślą inni

jak przestać myśleć o tym co mówią inni

Dzisiaj rano taksówkarz opowiadał mi o tym, że grał z Lewandowskim w drużynie… że był dobry, ale nikt w niego nie uwierzył. Zapytałem go wtedy… a czy Pan w siebie wtedy wierzył? Bo widzisz… Jedną z najważniejszych umiejętności, jednocześnie będąca nawykiem mentalnym, jest w umiejętność uwolnienia się od opinii osób trzecich i niezłomna wiara w siebie! Nie mam na myśli totalnej ignorancji tylko umiejętność realizowania własnych marzeń bez ulegania opiniom innych osób, lub całkowitej rezygnacji z działania w oparciu o zewnętrzne opinie.

Oczywiście pozbycie się nawyku pytania innych o zdanie jest bardzo trudne do wykonania, ale na szczęście nie jest to konieczne. Wystarczy zacząć pytać o radę osoby, które będą potrafiły uargumentować swoje stanowisko w taki sposób, abyś mógł dopracować swój pomysł w miejscach, które wskazała Ci ta osoba. Taka konstruktywna krytyka jest bardzo ważna, ale ona nie powinna sprawiać, że tracisz zainteresowanie realizowaniem swojego pomysłu.

Czy myślenie o tym, co pomyślą inni to dobry pomysł?

Nie. To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. O ile nie jesteś sławną postacią, której każdy krok ludzie śledzą na łamach kolorowych gazet… to prawda jest taka, że ludzie nie skupiają na Tobie swojej uwagi. Oczywiście, gdy zaczniesz robić coś, co odbiega od tego, co robiłeś wcześniej, to znajdzie się kilka osób które to zainteresuje, lecz obserwowanie Ciebie i wyrażanie opinii o Tobie prawdopodobnie nie stanie się ich głównym celem życia.

Dlaczego skupiamy się na tym, co myślą o nas inni ludzie?

Takie działanie wynika najczęściej z tego, że jesteśmy mylnie przekonani, że cały świat na nas patrzy i obserwuje każdy nasz ruch. A to przekonanie w większości przypadków jest błędne. Co więcej. Gdy tak myślisz, to podświadomie zaczynasz działać w taki sposób, aby zadowolić domniemanych obserwatorów, zamiast skupić się na tym, aby zadowolić siebie. Poczucie obowiązku udowadniania i pokazywania, że jesteśmy najlepsi często nas paraliżuje i sprawia, że zamiast czerpać pełnymi garściami z życia… odgrywamy w nim nic nie znaczącą rolę, do której nikt nie napisał scenariusza. Tkwienie w takim przekonaniu, że musisz przypodobać się ludziom, którzy Cię “obserwują” odbiera Ci energię i nie pozwala być w pełni szczęśliwym.

Czy nadal masz ochotę przejmować się tym, co myślą inni?

Jeśli tak, to wyobraź sobie osoby, którym nie podoba się to, co Ty robisz. Być może jest to wścibska sąsiadka, która całymi dniami siedzi w domu i nie ma nic lepszego do roboty, a może jest to kolega z pracy, który nie ma prywatnego życia. Gdy już sobie wyobrazisz te wszystkie patrzące na Ciebie osoby to zadaj sobie w sercu jedno pytanie…

Czy to są osoby, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć?

Wiem, że teraz moje słowa mocno zahaczają o typowo coachingowe gadanie. Ale pomyśl. Skoro te osoby nie mają tego co Ty chcesz mieć, to… czy ich opinie przybliżą Cię do zrealizowania Twojego celu? Czy czułe.. płynące prosto z serca słowa sąsiadki, mówiące Ci, że to co robisz nie ma sensu i że jak to zrobisz, to ludzie będą się z Ciebie śmiać… czy to są rady, które powinieneś brać za pewnik?

Oczywiście, że ludzie będą się z Ciebie śmiać. To przecież najczęściej spotykana reakcja stresowa na to, że ktoś odważył się realizować własne marzenia i zaprzeczył status quo pod tytułem “nie da się”. To tak działa, że jeśli otaczasz się ludźmi, którzy nie wierzą w to, że można osiągać.. że można realizować marzenia… to będą oni próbowali Ciebie ściągać do tego poziomu, bo to wymaga od nich mniej pracy, niż ruszenie tyłka i realizowanie własnych marzeń. Jednak to Ty jesteś osobą, która wie, co dla niej dobre. To Ty poniesiesz konsekwencje podjętych i niepodjętych działań.

Mogę Cię zapewnić, że gdy zaczniesz realizować swój plan i będzie każdego dnia robił to lepiej, to z biegiem czasu ludzie zaczną się inspirować tym co robisz. Być może ten proces potrwa kilka miesięcy, lub lat… ale jeśli będziesz wytrwały to z pewnością usłyszysz kiedyś, że ktoś w Ciebie wątpił, a dzisiaj Twoje osiągnięcia go inspirują.

Jedną z częściej cytowanych wypowiedzi Marka Twaina jest:

Za dwadzieścia lat bar­dziej będziesz żałował te­go, cze­go nie zro­biłeś, niż te­go, co zro­biłeś. Więc od­wiąż li­ny, opuść bez­pie­czną przys­tań. Złap w żag­le po­myślne wiat­ry. Podróżuj, śnij, od­kry­waj.”

Tego Ci życzę, bo nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż realizowanie marzeń. Nawet jeśli czasem jest ciężko. Tak to już jest, gdy wchodzi się pod górkę 😉

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X