Nawyki mentalne cz.4 – Wstawaj wcześnie rano

jak wstawać wcześnie rano

Pewnie wielokrotnie słyszałeś już o tym, że wstawanie wcześnie rano może zaoszczędzić Tobie całkiem sporo czasu. Ja po 2 latach postanowiłem odnowić ten nawyk i zamiast o 9 zacząłem wstawać o 5. To pozwoliło mi zaoszczędzić aż 28 godzin tygodniowo na realizację nowych pomysłów, min. na codzienne pisanie na temat nawyków. Jednak czas to nie jedyna korzyść z wyrobienia tego nawyku.

Zaoszczędzony czas z rana to czas, który możesz poświęcić na rzeczy, na które go dotąd nie miałeś. Każdego z nas, w większym lub mniejszym stopniu pochłaniają bieżące zadania, a osoby prowadzące własne biznesy wiedzą jak trudno jest o dzień, w którym nie wyskakują dodatkowe zadania.

Co zrobiłbyś mając dodatkowe 2 godzinny dziennie?

To wystarczająco dużo czasu na to, aby zacząć regularne treningi i zacząć przygotowywać zdrowe posiłki. W dni wolne od treningu możesz przeznaczyć ten czas na czytanie książki, lub nawet pisanie własnej! Ważne jest jednak to, abyś zatrzymał zaoszczędzony czas dla siebie i przeznaczał go wyłącznie na rzeczy, które Cię rozwijają i czynią zdrowszym. Oczywiście możesz też wygospodarować 15 minut na to, aby przygotować dla swoich bliskich pożywne śniadanie, dzięki któremu zaczną miło dzień. Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić!

Jakbyś się czuł śpiąc o 2 godziny krócej?

Jak pewnie zauważyłeś pytam o 2 godziny, a sam skróciłem ten czas aż o 4. Nie chcę Ciebie zachęcać do aż tak ekstremalnych zmian, bo mogę one nie być dla Ciebie dobre. Każdy organizm ma własne zapotrzebowanie na sen, a mój po prostu lubi, gdy sypiam regularnie i sam informuje mnie ok 22, że już pora spać. To do czego Ciebie zachęcam to abyś skrócił czas snu do 6 godzin, bo według wielu źródeł jest to czas, który w zupełności wystarczy do tego, abyś budził się wypoczęty i w dobrym nastroju.

To co zauważyłem śpiąc krócej to fakt, że mam znacznie więcej energii niż gdy spałem dłużej. Dzięki temu, że mój organizm wie, że ma mniej czasu na regenerację to robi to wydajniej i lepiej wykorzystuje dostępny czas. Ja wcześniej miałem bardzo ciężkie poranki i potrzebowałem średnio dwie godziny od wstania, aby zacząć efektywnie pracować. Aktualnie mogę to robić niemal zaraz po przebudzeniu. Jednak nie robię tego, bo dzień zaczynam od lektury książki.

Jak nauczyć się wstawać wcześniej?

Jest wiele sposobów, ale jestem zwolennikiem tych najprostszych. Jeden z nich polega na tym, że systematycznie, np. co dwa dni skracasz czas snu o 30 minut, aż do uzyskania wcześniej ustalonej godziny. Drugim sposobem, który ja preferuję jest wstawanie o wyznaczonej godzinie i kładzenie się spać, gdy organizm wysyła sygnały o zmęczeniu. Wszystkie, które pojawiają się przed 20 odbieram jako fakt, że piłem zbyt mało wody, a te po 20 jako wiarygodne sygnały, że mój organizm potrzebuje odpoczynku. Dzięki temu mój organizm sam informuje mnie ile potrzebuje odpoczynku danego dnia, a wartości te wahają się od 3 do 7 godzin snu. Nigdy więcej. Gdy próbowałem się przymuszać, to cały dzień czułem się ospały i nie miałem tyle energii, co wcześniej.

Jak nauczyć się wstawać o określonej porze bez budzika?

Osobiście bardzo nie lubię gdy jakiś dźwięk wybudza mnie ze snu. Przez długi czas korzystałem z opaski Jawbone Up, którą zakładałem na nadgarstek i ona wybudzała mnie poprzez wibracje. Jednak najskuteczniejszą metodą jest wizualizowanie przed snem dużego zegara, na którym widać godzinę o której planujesz wstać. U mnie ta metoda sprawdzała się przez kilka tygodni, ale ostatecznie zdecydowałem się na jedną godzinę wstawania, która nie jest zależna od dnia tygodnia oraz moich zawodowych obowiązków. Dzięki temu uzyskałem harmonię z moim naturalnym cyklem dobowym.

Czy chciałbym budzić się zawsze wypoczęty i mieć 2 godziny dziennie dla siebie?

To jest pytanie, z którym Cię zostawię. Zapisz sobie co możesz zrobić jeśli zaczniesz wstawać wcześniej i podejmij decyzję. Budzik możesz przestawić już dzisiaj. Ważne jest jednak to, abyś wiedział po co wstajesz, bo to da Ci ogromną motywację!

Do jutra,
Bartosz

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X