Pozycjonowanie bloga – dodaj kategorie wpisów do bloga

pozycjonowanie bloga
Jeśli zdecydowałeś, że zaczniesz prowadzić bloga – to na pewno zależy Ci na tym, aby pozyskać grono stałych czytelników i uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na słowa kluczowe,  związane z tematyką, którą poruszasz. Jeśli tworzysz dobrej jakości treści, to z pewnością uda Ci się tego dokonać w niedalekiej przyszłości. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy ludzie, którzy wejdą na Twojego bloga, będą mieli czas, aby przeczytać wszystkie Twoje wpisy. Z pewnością, jeśli kogoś zainteresują, to ta osoba zapisze sobie nazwę i wróci do lektury w wolnej chwili. Ten post jest właśnie o tym, w jaki sposób sprawić, aby taka osoba po powrocie na bloga potrafiła wyszukać interesujące ją wpisy.
Podczas prowadzenia blogów moich klientów, ale też własnych, zauważyłem pewną ciekawą zasadę. Najbardziej aktualne wpisy żyją przez kilka dni w mediach społecznościowych i są czytane przez stałych odbiorców, a potem na około rok przestają budzić zainteresowanie odbiorców. Po 12 miesiącach posty wracają do łask i zaczynają generować zauważalny ruch na stronę z wyszukiwarki. Oczywiście ten czas bywa krótszy, ale jest to maksymalny okres, po którym występuje to zjawisko. Takie tendencje potwierdza też kilku blogerów, którzy po ostatniej zmianie algorytmów wyszukiwarki odnotowali znaczny wzrost ruchu organicznego. Jednak sam fakt pozyskania nowego czytelnika nie odmieni życia żadnego blogera. To powracający czytelnicy mogą je całkowicie odmienić. Aby ludzie chętniej wracali na bloga warto w przejrzysty sposób ułożyć jego strukturę i wykorzystać w tym celu kategorie wpisów.

Czym są kategorie wpisów na blogu?

Domyślam się, że każdy bloger wkłada w prowadzenie swojego miejsca w internecie sporo energii i inwestuje w jego rozwój wiele czasu. Dlatego właśnie treści tworzone z tak dużą starannością nie powinny trafiać do archiwum o rozmiarze worka bez dnia, w którym odszukanie konkretnego tematu graniczy z cudem. Kategorie pozwalają posegregować w tematyczne zbiory aktualne i historyczne wpisy blogowe. Umożliwiają również łatwe poruszanie się w gąszczu wpisów. Kategorie można zatem nazwać agregatorem treści o tej samej tematyce. Odpowiednie posegregowanie wpisów pozwoli Twojemu blogowi nie tylko żyć, ale też rozwijać się w uporządkowany i zrozumiały dla odwiedzających sposób. Ja sam bardzo często wracam na moje ulubione blogi, aby jeszcze raz przeczytać tekst, który kiedyś mnie zainteresował. Kategorie pomogą nie tylko czytelnikom bloga, ale również robotom wyszukiwarek. To z kategorii, oraz ich opisów, dowiedzą się na jakie tematy piszesz. Zatem tworzenie kategorii jest ważne nie tylko z powodów użyteczności strony internetowej, czyli tzw. web usability ale też z powodów SEO, czyli pozycjonowania.

Blog bez kategorii.

Większa część blogów, które odwiedzam, wygląda jakby autorowi nie zależało na usystematyzowaniu tematyki, którą porusza. Posty są publikowane bez większego rozmysłu i gdy znikną ze strony głównej trafiają do archiwum, albo na następną stronę, na której biernie czekają, aż ktoś zechce je odnaleźć. To marnotrawienie potencjału i podważanie sensu ciężkiej pracy poświęconej na stworzenie tekstu, jego korektę oraz publikację. Szanse na to, że nowy czytelnik odnajdzie inne potencjalnie interesujące posty graniczą z cudem, o ile istnieją w ogóle. Dostęp do treści w dobie internetu jest tak łatwy, że nikomu nie chce się już przeszukiwać zaśmieconych archiwów. W pisaniu bloga nie chodzi o to, aby ktoś przeczytał tekst raz, a potem do niego już nie wrócił. Jeśli autor bloga nie systematyzuje swoich wpisów w kategoriach, nie tworzy tagów, oraz nie linkuje do starszych postów to traci szansę, na zbudowanie stałego grona odbiorców. Ostatnio natknąłem się na ciekawy blog brytyjskiego Autora. Znalazłem go w wyszukiwarce, ale obowiązki zawodowe nie pozwoliły mi dokończyć jego lektury. Zapisałem adres bloga na później i ku mojemu zdziwieniu… musiałem poświęcić 15 minut, aby odszukać wpis, który zacząłem czytać. Co ciekawe. Ponownie odnalazłem go w wyszukiwarce.

Kategorie na blogu a użyteczność strony internetowej.

Aby podbijać serca czytelników Bloger powinien upewnić się, że struktura bloga sprzyja wyszukiwaniu archiwalnych tekstów. Każdy blog potrzebuje przejrzystej i zrozumiałej struktury kategorii, w których publikowane są treści. Kategorie, jeśli tego wymaga tematyka, mogą być podzielone na mniejsze zbiory – subkategorie, które wchodzą w skład większego zbioru – kategorii. Nowi użytkownicy zaczynają lekturę bloga od starych tekstów, które znajdą w wyszukiwarce, albo od nowych, które dotrą do nich za pomocą mediów społecznościowych, lub w wyniku innego rodzaju rekomendacji. Celem Autora powinno być zatrzymanie czytelnika w witrynie najdłużej jak to możliwe, tak, aby miał możliwość zapoznać się z interesującymi go tekstami. Dlatego ja zdecydowałem się podzielić mocno tematykę tego bloga, pomimo, że wszystkie teksty mógłbym zebrać jako „lifestyle” bo są to tematy, które towarzyszą mi na co dzień. Jednak rozumiem, że treści związane z marketingiem w social media mogą interesować kogoś mniej, niż treści związane z tworzeniem stron internetowych, lub pozycjonowaniem bloga.

Kategorie na blogu a pozycjonowanie bloga.

Dodanie kategorii na blogu nie tylko wpływa na łatwość nawigacji. Wpływa również na SEO bloga, czyli na jego pozycjonowanie. Prawdopodobnie, jeśli Bloger pisze na jakiś temat np. prowadzi blog o marketingu to porusza na nim wiele tematów, które są z nim związane. Tematyka jest jednak na tyle rozległa, że wymaga coraz to nowych postów, które ją rozwijają . Prawdopodobnie autor używa w tekstach tych samych słów kluczowych oraz używa tych samych słów kluczowych w opisach SEO. To oznacza, że właśnie stanął do konkurencji z własnymi postami w walce o pozycję w wynikach wyszukiwania w Google. Wydaje mi się, że nie to jest celem pozycjonowania bloga. Publikowanie postów w zbiorczych kategoriach i linkowanie ich między sobą pozytywnie wpływa na budowanie pozycji w wyszukiwarce. Nie tylko na pozycję postów, ale całej kategorii z bloga.

Treści na blogu pomnikiem trwalszym niż ze spiżu.

Jeśli piszesz wartościowe treści upewnij się, że będą one generowały wieczne zainteresowanie. Możesz tego dokonać pisząc ponadczasowe artykuły, które posegregujesz w kategoriach na swoim blogu. Upewnij się, że lista kategorii jest łatwo widoczna dla każdego, kto odwiedza Twojego bloga, lub stronę internetową. Grupuj mniejsze zbiory w subkategoriach, lub opisując je tymi samymi tagami. Linkuj między sobą podobne teksty i sugeruj swoim odbiorcom co może ich jeszcze zainteresować. Wszystkie opisane w tym poście zabiegi uczynią Twój blog bardziej przyjaznym dla czytelnika i przełożą się pozytywnie na wzrost pozycji Twojego bloga w wynikach wyszukiwania.
Inne wpisy na temat blogowania znajdziesz w kategorii ZARABIANIE NA BLOGU.
Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X