ROAS i ROI- najważniejsze wskaźniki w reklamie

roi roas koszty reklamy

Być może zauważyłeś, że w reklamie istnieje wiele wskaźników, na podstawie których wprawiony specjalista może wyciągnąć szereg wniosków.

Jednak…

Najważniejszym wskaźnikiem w biznesie jest to, czy dana reklama się opłaca, czy się nie opłaca – koniec kropka. Tutaj bardzo często za taki wskaźnik podawane jest ROI, jednak w mojej ocenie jest to zbyt ogólne podejście. Mierzenie ROI bez uwzględniania innych wskaźników nie daje pełnego obrazu.

Jak powiedział John Wanamaker “ 50% pieniędzy wydawanych na reklamę to pieniądze stracone” – trudno się z tym zdaniem w wielu przypadkach nie zgodzić.

Jednak skąd wiedzieć które 50% zostało źle wydane?

Dlatego uważam, że najważniejszym wskaźnikiem w reklamie jest właśnie ROAS, a a dopiero później ROI, bo daje nam bardziej dokładne dane – gdy widzimy, że ROAS kampanii jest niski, to możemy ją wyłączyć i uchronić się przed stratami.

Wiem, być może za dużo specjalistycznych terminów. Już tłumaczę.

Co to jest ROI?

ROI to skrót od angielskiego “return on investment” – czyli zwrotu z inwestycji. Jest to wskaźnik wyrażany w procentach, który wylicza się z poniżej umieszczonego wzoru:

ROI = zysk netto/zainwestowany kapitał * 100

Spokojnie, nie musisz tego za każdym razem liczyć, choć nigdy nie zaszkodzi.

Jednym słowem – ROI powie Ci ogólnie jak masz zwrot z inwestycji. To bardzo ważny wskaźnik, ponieważ uwzględnia poniesione koszty.

Np. jeżeli wydałeś na reklamę 1000 zł a wróciło do Ciebie 3000 zł netto, to ROI będzie wynosić 300%.

Jednak to nic nie mówi o tym, która reklama zarobiła dla Ciebie te pieniądze. Bo widzisz, gdyby wyeliminować te, które nie zarabiają, to może ROI wynosiłoby 600%?

Zatem jak określić konkretnie wyniki reklamy i co to jest ROAS?

ROAS to skrót od angielskiego return on ad spend – czyli zwrot z wydatków na reklamę. Możemy go łatwo określić, zwłaszcza jeśli korzystamy z Facebook ™ Ads, bo wystarczy, że mamy poprawnie wdrożony pixel Facebook ™ oraz odpowiednio ustawione kolumny w Menedżerze reklam.

Przykładowy ROAS z kampanii, którą obecnie prowadzimy dla klienta, gdzie jeszcze nie ma uwzględnionych 2 płatności, bo czekamy na ich zaksięgowanie, więc pewnie realnie ROAS wyniesie około 15x za dzisiaj, na zrzucie ekranu wynosi 9,21x co również nie jest taką złą wartością.

Jeżeli też chcesz mieć takie efekty w swoim biznesie, to zapraszamy do kontaktu tutaj >>

Podsumowanie – ROI czy ROAS, co jest ważniejsze?

Gdybym miał powiedzieć, który z tych 2 wskaźników jest ważniejszy, to z pozycji właściciela biznesu powiedziałbym, że ROI, bo jednak jest to wskaźnik, który uwzględnia koszty zakupu towaru, dostarczenia, reklamy etc.

Jednak z punktu widzenia marketera uważam, że o wiele lepszym wskaźnikiem jest ROAS, bo podpowiada mi szybko, która kampania jest lepsza od innych i daje szybką możliwość wyłączenia tych “gorszych”.

życzę Ci wyjątkowo udanych kampanii z ROAS powyżej 10! 

Bartosz

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X