Skuteczna reklama na Facebooku – jak ją poprawnie utworzyć i rozliczać?

skuteczna reklama na facebooku

Skuteczna reklama na Facebooku – jak ją poprawnie utworzyć i rozliczać?

Ten post jest rozwinięciem postu na temat tego jak pozyskać klienta, który opublikowałem kilka dni temu na moim blogu. Oba te posty są odpowiedzią na pytania zadane mi przez czytelników mojego newslettera. Jednym z najbardziej skutecznych i (póki co) najtańszych sposobów pozyskiwania klientów jest reklama na Facebooku. Ale jest tak tylko w przypadku, jeśli tworząca ją osoba wie jak to zrobić i jak dopasować aktualny przekaz do etapu kampanii i jeśli wie jakie etapy kampanii w ogóle występują. Większość ekspertów od marketingu robi z tego tajemnicę, ale ja postanowiłem ją rozjaśnić, bo już po zalogowaniu do Menadżera reklam można to zobaczyć. No ale właśnie, zacznijmy od samego początku.

Jak rozliczana jest reklama na Facebooku?

Dla dogłębnego zrozumienia tego wpisu potrzebujemy odrobiny wiedzy na temat tego w jaki sposób jest rozliczana reklama na Facebooku. Dlatego poniżej przedstawię te najważniejsze sposoby rozliczania bez wchodzenia w niepotrzebne na tym etapie szczegóły.

CPC czyli koszt za kliknięcie – płacisz wtedy kiedy ktoś kliknie w reklamę i przejdzie do Twojej strony internetowej, nie płacisz za żadną inną akcję
CPA – koszt za akcję, czyli za każdy komentarz, polubienie posta, polubienie strony, udostępnienie, kliknięcie w obrazek, przejście do strony, komentarz etc.
CPM – koszt za 1000 wyświetleń reklamy, czyli płacimy wyłącznie za wyświetlenia bez ponoszenia kosztów za każdą inną akcję.
Konwersje – koszt za zrealizowanie celu (np. Płatność w sklepie, zapis do bazy e-mail, rejestracja w serwisie).
oCPM – to model rozliczeń za tzw. Zoptymalizowany koszt 1000 wyświetleń reklamy (podobnie jak w modelu CPM) z tą jednak różnicą, ze w oCPM możemy wskazać na jakiej akcji nam zależy – np. Optymalizacji reklamy pod kątem kliknięć w link, większego zasięgu, czy akcjach typu komentarze i polubienia.

Wiedza na temat sposobu rozliczania reklamy jest naprawdę kluczowa, ponieważ pozwala dobrać odpowiedni sposób rozliczania, które zwiększa prawdopodobieństwo zrealizowania celu kampanii.  Teraz opowiem Ci o tym jak stworzyć reklamę, żebyś wiedział na co warto zwrócić i czego pod żadnym pozorem nie robić.

Jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Z poziomu Facebooka mamy aż 3 możliwości do tego, aby stworzyć reklamę. Jedna z nich jest fatalna w swoich skutkach i jest główną przyczyną tego, dlaczego ludzie tracą fortunę reklamując się na Facebooku bez większych efektów. Dlatego najpierw opiszę tą funkcję, której lepiej nie używać, a przynajmniej lepiej nie robić tego „intuicyjnie”.

Promuj post – czyli reklama na Facebooku na bolesne skróty.

Większość przedsiębiorców tworzy swoje „kampanie reklamowe” w taki sposób, że publikuje na Facebooku post a następnie wciska magiczny przycisk “promuj post”, który według mojej wiedzy jest przyciskiem „wydaj pieniądze i nie miej żadnych efektów”. Uważam, że znacznie większe prawdopodobieństwo powodzenia miałaby kampania polegająca na przekazaniu tych środków na cele dobroczynne… A przynajmniej wniosłaby coś dobrego do otaczającego nas świata.

skuteczna reklama na facebooku

Taka reklama jest nieskuteczna ponieważ jest rozliczana w modelu CPA, w którym płacimy za wszystko, co zrobi użytkownik Facebooka. Większości przedsiębiorców zależy, a właściwie powinno zależeć na tym, aby jak najwięcej potencjalnie zainteresowanych osób zapoznało się z tym, co oferuje. Taka reklama jest jednak strzelaniem na oślep, bo nie pozwala nam dokładnie określić do kogo chcemy dotrzeć. Pozwól, że wyjaśnię Ci to na przykładzie zbiorów – to ten moment, gdy wiedza ze szkoły się przydaje.

reklama na facebooku bledne targetowaniepg

Takie tworzenie grupy docelowej jest wbrew logice, ponieważ nie wszystkie kobiety są z Warszawy i nie wszyscy ludzie z Warszawy czytają książki. Oczywiście trochę wyolbrzymiam, ale tak właśnie działa logika tworzenia grupy, gdy targetujemy ją bez nakładania na siebie zbiorów. Każda kolejna cecha powinna zmniejszać grupę, a nie ją powiększać, zgodzisz się? Dlatego właśnie lepiej tworzyć reklamy w taki sposób, jak na poniższym zbiorze.

poprawne targetowanie reklama na facebooku

Taka logika tworzenia grupy docelowej do reklam na Facebooku to jedyna logika jaka mnie interesuje. Klienci często się pytają czym się różnią moje kampanie, bo zazwyczaj w bardzo krótkim czasie dają zauważalnie lepsze rezultaty. Wynika to z tego, że targetuję moje kampanie tak jak powyżej. Oczywiście robię też inne rzeczy, które wynikają z doświadczenia – wiem jakie cechy dodawać i jakie wykluczać aby uzyskać odpowiedni efekt końcowy.

Jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie tworzenia jej na kartce papieru lub w jakimś notatniku na komputerze. Należy zacząć od tego aby wypisać sobie konkretnie co jest celem danej reklamy i do tego celu dobrać sposób jej rozliczania. Przypomnę, że jest to kluczowe dla osiągania ponadprzeciętnych efektów.

Np. Jeśli chcę stworzyć kampanię, która będzie miała na celu pozyskanie jak największej ilości wartościowego ruchu na moją stronę, to wybiorę do niej model rozliczania CPC. Jeśli nie pamiętasz dlaczego, to na początku postu o tym pisałem. Teraz pokażę Ci krok po kroku jak stworzyć taką kampanię w praktyce.

Skoro wiemy już, że tworzenie reklamy przez „promuj post” to zły wybór, to przejdźmy do jednego ze sposobów, który jest zgodny ze sztuką, a przynajmniej tą sztuką, która pozwala zarabiać.

skuteczna reklama na facebooku jak stworzyc

Wystarczy że wejdziesz w to miejsce, które zaznaczyłem na powyższym zrzucie z ekranu. Po przejściu do Menadżera reklam (kliknij w „utwórz reklamy”) zaczniemy tworzyć Twoją skuteczną reklamę na Facebooku.  Jesteś gotowy? To idziemy dalej!

menadżer reklam na facebooku

Na powyższym zrzucie ekranu możesz zobaczyć wszystkie dostępne opcje tworzenia reklamy z poziomu Menadżera Reklam. Jak pewnie widzisz są one pogrupowane w 3 grupach tj. Świadomość, Rozważanie i Konwersja.

Nasz cel reklamy, czyli pozyskanie ruchu znajduje się w grupie „Rozważanie” i kryje się pod słowem „Ruch”. Dlatego żeby utworzyć taką kampanię musimy kliknąć na „Ruch” i przejdziemy do następnego okna, w którym będziemy mogli wybrać naszą grupę docelową mocno zbliżoną do tej logiki, o której pisałem powyżej. Najlepsze efekty tworzenia takich grup dają zaawansowane narzędzia do targetowania reklam, z których korzystam do moich kampanii i tych, które tworzę dla klientów.

JAK dodac reklame na facebooku

Na powyższym zrzucie ekranu widzisz kolejne okno menadżera reklam, które pojawiło się po kliknięciu w „Ruch”. Zaznaczyłem Ci na nim kolejne etapy, musisz wpisać nazwę I następnie określić lokalizację na której ma się wyświetlać Twoja reklama. Np. Jeśli Twój biznes jest ogólnopolski to może to być cała polska, ale jeśli masz kawiarnie w Łodzi, to zdecydowanie lepiej dodać również miasto.

 

SKUTECZNE TARGETOWANIE REKLAMY NA FACEBOOKU PRAKTYKANa powyższym zrzucie pokazuję gdzie wpisać cechy Twojej grupy docelowej i po uzupełnieniu tych pól przejdziemy jeszcze do wyboru umiejscowienia reklamy – na początek polecam Ci abyś wybrał Automatyczne. Poniżej będziesz miał jeszcze opcje, które pozwolą Ci ustawić harmonogram wyświetlania reklamy, więc możesz go ustawić, lub zostawić domyślną opcję. Tylko pamiętaj aby kontrolować wydatki, bo reklama będzie się wyświetlać aż jej nie zatrzymasz.

jak wybrac format reklamy na facebooku

Następnie musimy wybrać jakiej strony na Facebooku dotyczy reklama, ustawić format reklamy i na początku rekomenduję Tobie doskonale działający „pojedyńczy obraz” czyli format, który jest najczęściej wykorzystywany w reklamie na Facebooku.

Następnie schodzą niżej będziesz widział wszystkie funkcjonalności, które odpowiadają za treść i wygląd Twojej reklamy. Możesz je zobaczyć w menadżerze reklam lub na poniższym zrzucie ekranu.

TWORZENIE SKUTECZNEJ REKLAMY NA FACEBOOKU

Na powyższym zrzucie ekranu uzupełniłem treść w taki sposób, abyś dokładnie wiedział co i gdzie wpisać oraz gdzie to się później wyświetli. Gdy to zrobisz to wystarczy, że zejdziesz odrobinę niżej i wciśniesz zielony przycisk ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE i Twoja reklama trafi do sprawdzenia. Jeśli nie narusza regulaminu Facebooka to za kilkanaście minut zacznie pozyskiwać przejścia na Twoją stronę, a Twoja oferta zacznie utrwalać się w głowach potencjalnych klientów.

Gratuluję, Twoja skuteczna reklama na Facebooku jest już gotowa! 

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

 • Avatar
  Monika
  10 listopada 2018

  Hej, czytam bloga z przyjemnością – świetna robota jak zawsze!

  Naszło mnie takie pytanie dotyczące tego fragmentu artykułu:
  Najlepsze efekty tworzenia takich grup dają zaawansowane narzędzia do targetowania reklam, z których korzystam do moich kampanii i tych, które tworzę dla klientów.

  Podzielibyś się zaawansowanymi narzędziami, z jakich korzystasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X