Technika Pomodoro – zwiększ efektywność od JUŻ.

W ciągu ostatnich 8 lat pracy zawodowej poznałem wiele technik zarządzania czasem oraz technik pomagających zwiększyć efektywność pracy. Przetestowałem każdą, która wykazywała potencjał.

Finalnie doszedłem do wniosku, że w moim przypadku niesamowite efekty osiągnę jedynie poprzez połączenie kilku metod i technik w jedną. W moją metodę efektywności. Dlaczego piszę o osiąganiu niesamowitych efektów? Ponieważ do osiągania przeciętnych nie potrzebujesz zarządzania czasem. Ten post będzie jednym z tych, w których podzielę się Tobą składową metody, którą stosuję na co dzień. W dużej mierze wiedzę o metodzie Pomodoro zawdzięczam Bolkowi Drapelli, dlatego chciałbym, aby ten wpis był dla niego małym podziękowaniem za wkład w moją efektywność. Twoje rady na zawsze zmieniły sposób w jaki pracuję. Dzięki!

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Co to jest metoda Pomodoro i jakie są jej założenia,
 • Jak metoda zarządzania czasem Pomodoro może pomóc Ci w codziennych zadaniach,
 • Jak metoda Pomodoro pomaga zwiększyć efektywność,
 • Jak zastosować technikę zarządzania czasem Pomodoro w praktyce,
 • Otrzymasz gotową rozpiskę dnia pracy wg. metody Pomodoro oraz wtyczkę do Google Chrome

Jeśli interesują Cię metody zwiększania własnej efektywności to z pewnością słyszałeś już o Francesco Cirillo lub o wypracowanej przez niego metodzie Pomodoro. Francesco twierdzi, że powstała ona w 1980 roku podczas okresu, w którym bardzo potrzebował skupić się na pracy. Postanowił podzielić pracę na 25 minutowe bloki, po których będzie wykonywał krótkie przerwy i do odmierzania tego czasu wykorzystał kuchenny timer w kształcie pomidora. Pomodoro to włosku pomidor. Stąd nazwa tej metody.

Co to jest technika Pomodoro?

Pomodoro to jedna z technik zarządzania czasem, której celem jest utrzymanie wysokiego poziomu skupienia oraz świeżości umysłu. Cała filozofia tej metody opiera się o proste założenia, których wdrożenie nie wymaga żadnych przygotowań. No może poza nastawieniem stopera, który po 25 minutach wyda z siebie sygnały dźwiękowe. Dlaczego po 25 minutach? Podstawowym założeniem tej metody jest podzielenie pracy na 25 minutowe bloki robocze, po których następuje 5 minut przerwy. Taki 25 minutowy blok to właśnie Pomodoro. Po wykonaniu czterech Pomoro ( 4*25 minut pracy + 3*5 minut przerwy) odpoczywasz przez 15-20 minut. Następnie znowu powtarzasz 4 cykle i tak aż do osiągnięcia założonego efektu, np. zrealizowania obowiązków zawodowych.

Jak metoda Pomodoro może pomóc Tobie w codziennym życiu?

Wykonywanie częstych przerw pozwala zachować świeży umysł, dzięki czemu łatwiej jest się skupić na wykonywanym zadaniu. Częste przerwy powodują również, że po całym dniu efektywnej pracy Twój mózg nadal będzie świeży i chętny do dalszych działań. Uważaj jednak na to wrażenie, ponieważ jeśli pracowałeś sumiennie przez cały dzień, to naprawdę potrzebujesz odpoczynku. Nawet jeśli tego nie odczuwasz. Tym, za co ja pokochałem tę metodę, jest łatwość jej wdrożenia oraz szybkie rezultaty. Już po około dwóch dniach zauważysz, że Twoje skupienie i efektywność pracy wzrosły wykładniczo. Zauważysz, że robisz o wiele więcej niż wcześniej i jeśli utrzymasz ten rytm to z pewnością przekroczysz następne granice finansowe, lub otrzymasz awans. Będziesz wracał do domu pełny energii i pełny chęci do życia.

Wśród moich znajomych wiele osób korzysta z tej techniki i po rozmowach z nimi doszedłem do wniosku, że potrzeba około 10-14 dni aby osiągnąć mistrzostwo w jej stosowaniu. Jeśli uważasz, że to dużo.. to przetestuj tę metodę przez 2 dni, ale uczciwie! Następnie pomyśl o tym, co czeka na Ciebie po osiągnięciu mistrzostwa w jej stosowaniu.

Na co uważać stosując metodę Pomodoro?

Stosując techniki zwiększania efektywności warto pamiętać o dyscyplinie i nie przekraczaniu kolejnych granic w nieskończoność. Słyszałeś kiedyś pewnie, że nie można rozciągać gumy w nieskończoność, bo kiedyś pęknie? Tak samo może być z Twoim mózgiem. Po prostu go przepracujesz. Uwierz, byłem za granicą przepracowania i nie warto tam zaglądać. Jedyne co na Ciebie tam czeka to konieczność długiego urlopu, a nawet konieczność rozpoczęcia kosztownej terapii.

Podsumowując.

Metoda Pomodoro to jedna z najskuteczniejszych technik, jakie testowałem w moim życiu. Daje szybkie rezultaty bez konieczności poznawania skomplikowanych metodologii oraz kupowania drogich aplikacji. Wystarczy, że pobierzesz darmową aplikację na swój telefon, lub wykorzystasz stoper, który powiadomi Cię o tym, że 25 minut minęło. Polecam Ci stosowanie gotowych aplikacji, ponieważ nie musisz angażować czasu ani energii w to, aby ustawiać sobie nowe cykle. Ja korzystam z aplikacji Pomodoro One, która sama odmierza mi cykle i informuje, gdy się kończą. Ta metoda jest idealna dla osób, których praca składa się z wielu zadań, ponieważ pomaga je systematyzować i minimalizować czas poświęcany na prokrastynację ( robienie wszystkiego i jednocześnie niczego). Metodę Pomodoro możesz wdrożyć od teraz i to jest w niej najpiękniejsze. Jesteś gotwy na wzrost efektywności?

Pobierz plan dnia wg. metody Pomodoro
Pobierz wtyczkę Pomodoro dla Chrome – polecone przez Roberta Marczaka, z Landingi

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

 • Avatar
  Kamil
  27 listopada 2016

  Marinara timer online albo jakas wtyczka do Chrome zrobi robotę 😉 chyba nieco wygodniejsze niż arkusz

  • Bartosz Mańkowski
   Bartosz Mańkowski
   28 listopada 2016

   Dla wielu osób może się to okazać wygodniejsze:-) natomiast i tak warto korzystać z tabelki aby wiedzieć ile Pomodoro zrobiliśmy i w których byliśmy totalnie skupieni, a w których nas coś rozpraszało 🙂

 • Avatar
  Milena
  14 grudnia 2016

  Znam tą metodę i stosuję 🙂 Bardzo skuteczna.

  Pozdrawiam z Włoch! 😉

 • Avatar
  Natalia
  19 grudnia 2016

  ja też ją uwielbiam! dużo łatwiej mi się skupić na czymś jak wiem, że za 25 minut będę mogła sobie zrobić przerwe. Stosuje tą metodę do pracy, codziennych czynności itp. Zawsze miałam obawy przed jej stosowaniem bo wydawało mi się dziwne, żeby np. nastawiać timer np. na sprzątanie, czytanie książki czy naukę języka. Dla osób które mają problemy z koncentracją i są niecierpliwe to świetna metoda.

 • Avatar
  Mateusz Rusek
  15 września 2017

  Technika Pomodoro jest bardzo skuteczna. Stosuję ją w praktyce i spełnia swoją rolę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X