Używasz bota? Przeczytaj zanim utną Ci zasięg.

facebook ucina zasiegi
Chciałbym aby ten tytuł okazał się tylko zwracającym na siebie ciągiem słów. Ale niestety pojawiła się już oficjalna informacja na stronie Facebooka, że postanowiono rozprawić się z pewnym funkcjami oferowanymi przez Chatboty – a właściwie z ich wykorzystaniem.
Z tego postu dowiesz się jakie kary i za co grożą, jeśli nie przestaniesz stosować praktyk, które sztucznie wpływają na wzrost zaangażowania Twoich fanów.

Na Facebooku obowiązuje kilka zasad dotyczących publikowanych treści.

1 Użytkownicy Facebooka cenią treści istotne i wartościowe (chodzi o to, że użytkownicy chcą mieć dostęp do tych treści, które ich interesują i dają im realną wartość – edukacyjną, rozrywkową etc.)
2 Użytkownicy Facebooka cenią treści precyzyjne i autentyczne ( chodzi o to, żeby dostarczać rzetelnych informacji, które nie wprowadzają w błąd, które nie budzą bezsensownych sensacji oraz takich, które są całkowicie pozbawione wartości)
3 Użytkownicy Facebooka cenią przestrzeganie standardów dotyczących bezpieczeństwa i szacunku ( chodzi o to, że każdego dnia z tej platformy korzystają miliardy osób, o różnych przekonaniach, zainteresowaniach, preferencjach seksualnych etc. Nie można też publikować treści nawołujących do przemocy, zachęcających do nękania i prześladowania etc.)

Dlaczego o tym przypominam?

Właśnie na portalu newsroom.fb.com pojawił się wpis o tym, że użytkownicy Facebooka mają już dosyć postów typu „ jeśli chcesz dostać xyz to wpisz komentarz xyz” oraz „ jeśli jesteś taki i siaki, to kliknij serduszko”.
W tym celu został stworzony algorytm, który pomoże Facebookowi szybko obciąć zasięgi postów, które zachęcają do głosowań, oddawania reakcji oraz udostępniania. Według źródła został on stworzony poprzez zebranie setek tysięcy postów, w których stosowano wyżej opisane praktyki, tak aby algorytm dokładnie wiedział, którym postom obniżyć zasięgi.
To nie koniec konsekwencji.
Facebook zapowiada również obniżenie zasięgów stron na których takie praktyki są stosowane nagminnie. Nic dziwnego. Takie metody naruszają interes FB i jak to pięknie zostało ujęte – nie są zgodne z tym, co ludzie oczekują, aby prezentować im w News Feedzie.
Autor tekstu tłumaczy, że takie działania mają na celu ochronę autentyczności oraz jakości publikowanych na platformie treści. Większość takich postów zawiera w sobie trudne do spełnienia obietnice, sensacyjne nagłówki oraz informacje, które mogą wprowadzać w błąd użytkowników. Moim zdaniem chodzi po prostu o to, że zwiększona aktywność fanów po prostu ogłupia algorytmy, które kontrolują kwestie związane z zasięgiem postów – wystarczyło użyć tej prostej techniki aby pozyskać zwiększone zaangażowanie na stronie – tym samym dotrzeć do większej ilości użytkowników bez ponoszenia dotychczasowych nakładów reklamowych.

Reasumując.

Administratorzy stron, które używają wyżej opisanych i przedstawionych na zrzutach technik będą karani znacznym spadkiem zasięgu organicznego ( naprawdę da się go jeszcze bardziej obniżyć? ). No i na koniec pada też dobra rada – Administratorzy stron powinni skupić się na publikowaniu wartościowych treści jak dawniej. Jakie to treści? Zgodnie z zasadami określonymi przez Facebooka. Odnośnik do wszystkich zasad znajdziesz powyżej 🙂
Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X