Wady i zalety płatnej reklamy na Facebooku

wady i zalety platnej reklamy na facebooku

Niemal każdego dnia otrzymuję przynajmniej jedno pytanie o wady i zalety płatnej reklamy na Facebooku. Postanowiłem, że przygotuję post, w którym umieszczę odpowiedź na to pytanie. Oczywiście to, czy zdecydujesz się na taką formę reklamy swojej firmy lub marki osobistej, to wyłącznie Twoja decyzja biznesowa, którą powinieneś oprzeć nie tylko na tym, że “słyszałeś, że działa/nie działa” tylko na wiedzy i świadomości tego, co chcesz osiągnąć.

Grupa docelowa na Facebooku

To jedno z ważniejszych zagadnień w przypadku każdej formy marketingu. Kilka zdań na temat grupy docelowej napisałem już TUTAJ, ale dodam tutaj coś więcej. W przypadku płatnej reklamy na Facebooku możesz precyzyjnie określić do kogo ma dotrzeć post oraz możesz wykluczyć grupę, do której ma on nie dotrzeć. Podstawową grupę możesz stworzyć w oparciu o zainteresowania, demografię oraz lokalizację Twoich potencjalnych odbiorców. Na starcie polecam zacząć od takiej formy reklamy. W przypadku standardowego postowania na Facebooku nie masz wpływu na to, do kogo ta treść dotrze, a do kogo nie. Oczywiście, jeśli nie dysponujesz żadnym budżetem marketingowym, to publikowanie postów na Facebooku jak najbardziej ma sens, jednak daje ono nieco mniej możliwości.

Zasięg na Facebooku

Często klienci pytają mnie o to, czy bez budżetu marketingowego są w stanie dotrzeć do potencjalnych klientów, czy nie. Pierwsza część tego pytania ma odpowiedź wyżej: zasięg sam w sobie nie powinien być celem. Powinno nim być dotarcie do właściwych osób. Można to zrobić tworząc mocno sprofilowane treści, np. Jak sprzedawać XYZ, gdy Twoimi potencjalnymi klientami są sprzedawcy XYZ. Jest duża szansa, że ktoś, kogo ten temat nie interesuje nie wejdzie na Twoją stronę. Natomiast płatna reklama pozwala dotrzeć do większej ilości osób, na których Ci zależy. Najlepszym rozwiązaniem, gdy nie masz budżetu, jest publikowanie treści w tematycznych grupach.

Remarketing na Facebooku

Jeśli dysponujesz bardzo skromnym budżetem, to zadbaj o to, aby poprawnie umieścić kody remarketingowe na swojej stronie i kieruj płatne reklamy tylko do osób, które były na Twojej stronie dłużej niż 20-30 sekund. Ten czas ma szczególne znaczenie, ponieważ jeśli ktoś przebywał na stronie krócej, to znak, że raczej nie był zainteresowany tym, co przygotowałeś. Zatem szkoda marnować pieniądze, na reklamę do niezainteresowanej osoby. Darmowy ruch możesz pozyskać poprzez publikowanie treści w grupach tematycznych i na forach.

Klienci konkurencji na Facebooku

Płatna reklama bardzo często pozwala na to, aby Twoje reklamy docierały do klientów Twojej konkurencji. Jeśli znasz klientów konkurencji, to możesz wykorzystać targetowanie po lokalizacji i wyświetlać reklamę w pobliżu ich biura albo jeśli konkurencja posiada duży profil, nawet bezpośrednio kierować do nich reklamy.

Potrzebne narzędzia do reklam na Facebooku

Natywne aplikacje Facebooka umożliwiają ograniczoną ilość możliwości targetowania reklam, więc gdy te opcje przestaną Ci wystarczać, to pojawi się konieczność inwestowania w dodatkowe narzędzia, które pomogą Ci osiągać jeszcze więcej. W przypadku, gdy nie wydajesz pieniędzy na reklamę ten problem Cię nigdy nie spotka, ale też Twoje efekty mogą być niższe.

Zwiększanie efektów reklam na Facebooku

Jeśli dobrze zrozumiesz swoją grupę docelową, to pewnego dnia stworzysz taki post, który uzyska zauważalnie większy zasięg i zainteresowanie niż pozostałe. Gdy dopalisz go płatną, dobrze stargetowaną reklamą, to szybko zrozumiesz, że reklama na Facebooku to nie koszt, ale dobra inwestycja ( nie mówię tutaj o poście ze słodkim kotkiem, tylko o takim, który trafia w potrzeby Twojej grupy odbiorców).

Siła dobrego kontentu na Facebooku

Znacznie ważniejszym jest tworzenie dobrych treści, niż wydawanie pieniędzy na reklamę. Żadna, nawet najdroższa reklama nie zmieni słabej treści w dobrą.

Organiczny zasięg na Facebooku

Gdy zdecydujesz się na organiczne (darmowe) budowanie profilu na Facebooku, to będziesz zdany na łaskę algorytmów Facebooka. Niezależnie od tego ilu będziesz miał fanów, to Twoje posty dotrą do kilku procent tych osób. Gdy płacisz za reklamę, to zyskujesz dodatkowy zasięg płatny. Jednak, gdy przez jakiś czas będziesz płacił za reklamy na Facebooku a następnie przestaniesz, to Twój zasięg organiczny spadnie, bo Facebook będzie chciał Cię przekonać do ponownego promowania płatnego.

Pomiary skuteczności reklam na Facebooku

Płatna reklama daje Ci również możliwość dokładniejszego analizowania kosztu pozyskania klienta. Jeśli masz sklep, to możesz zainstalować pixel konwersji i płacić jedynie za pozyskanie sprzedaży. A następnie na podstawie bazy osób, które kupiły, ten pixel może się nauczyć, kim są osoby które u Ciebie kupują i wtedy każda złotówka wydana na marketing będzie przynosiła kilka złotówek sprzedaży.

Zależy Ci na biznesie czy na zaangażowaniu?

Z moich doświadczeń wynika, że reklamy mające na celu zwiększenie zaangażowania pod postem są zwyczajnie drogie. No i kompletnie nie przekładają się na efekty biznesowe. Z mojego doświadczenia warto płacić wyłącznie za 2 rzeczy na Facebooku: za kliknięcia w link i za konwersje.

Wiedza

Reklama na Facebooku wymaga znajomości wielu narzędzi i strategii, które często wykraczają poza Facebooka. Dlatego przygotowuję jedną z takich strategii w formie PDF do pobrania. Jeśli chcesz ją otrzymać to wypełnij formularz poniżej.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

  • Avatar
    Monika
    10 listopada 2018

    Hej! Udostępniasz jeszcze ten pdf?

    Reklama na Facebooku wymaga znajomości wielu narzędzi i strategii, które często wykraczają poza Facebooka. Dlatego przygotowuję jedną z takich strategii w formie PDF do pobrania. Jeśli chcesz ją otrzymać to wypełnij formularz poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X