DTM: 05 – Wiedza, która pozwoli Ci ruszyć z budowaniem marki osobistej.

Większość moich klientów pozyskuję dzięki temu, że systematycznie buduje swoją markę osobistą wspierając ją sprytnie przygotowanymi kampaniami marketingowymi. Co najciekawsze, każdy może to robić i właśnie dlatego przygotowałem ten post. Aby dać Ci wiedzę na temat tego jak zacząć, bo to najczęściej wystarczy, aby ruszyć.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego firma jest oparta o nazwisko właściciela, to już z pewnością rozumiesz jak ważnym jest świadome budowanie marki osobistej. Jeśli jeszcze nie wiesz, dlaczego warto i jak to zrobić, to w tym poście znajdziesz sporo cennych wskazówek.

Możesz posłuchać tego wpisu w formie PODCASTU tutaj: “DTM:05 – Jak wystartować z budowaniem marki osobistej” on Spreaker.

To oczywiście nie jest takie proste jak się wydaje, natomiast jeśli przejdziesz przez ten artykuł z uwagą to wyciągniesz z niego strukturę, która będzie dla Ciebie jak mapa, która prowadzi do celu. Ja sam bez mapy nie potrafię poruszać się po całym świecie, więc spokojnie. Weź mapę w rękę i wyruszamy w podróż po Twoją markę osobistą. Gotowy?

Wyróżnij się z tłumu i zostań zapamiętany

No tak, to rada typu siedzi filozof na kamieniu i mówi jak żyć. Ale jeśli przyjrzymy się temu bliżej to znajdziemy kilka sposobów na to, jak można to zrobić.

Stwórz logo marki osobistej

 

bartosz-mankowski-przedsiebiorca-logo-01-01-01-01-1024x307Powszechnie uważa się, że w świecie realnym mamy 3 sekundy na to, aby zrobić dobre, pierwsze wrażenie. Podobnie jest w internecie, jednak badania wskazują, że mózg potrafi zinterpretować obraz już w 13 milisekund. Dla porównania – mrugnięcie okiem zajmuje 300-400 milisekund. Dlatego dobre logo jest niezwykle istotne do tego, aby szybko zapisać się w głowie naszego odbiorcy. Ja w moim logo użyłem mojego zdjęcia. Sam oceń, które przenosi więcej informacji. To na górze, czy to, które widzisz poniżej tego tekstu?

logo

 

Stwórz identyfikację wizualną marki osobistej

Identyfikacja wizualna to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi budowania wizerunku i rozpoznawalności (wizualnej) marki na rynku. Z pewnością potrafisz przywołać w pamięci wygląd logo Coca-Cola, Nike, czy Mercedesa. Ale identyfikacja wizualna to nie tylko logo, to również kolory. Czy pamiętasz jaki kolor dominuje w materiałach T-Mobile? A jaki w materiałach Play? To właśnie dobre przykłady tego w jaki sposób operatorzy komórkowi wykorzystują identyfikację wizualną do budowania swojej rozpoznawalności. Ja również zdecydowałem się na pewien kolor, choć czasem jeszcze zastanawiam się, czy go nie zmienić. Piszę Ci o tym dlatego, żebyś wiedział, że perfekcja w tym temacie jest niemal niemożliwa. Marki nie buduje się w laboratorium, tylko robi się to latami, na podstawie wniosków.

Stwórz outfit dla swojej marki

Pewne grupy docelowe oceniają kompetencje specjalistów po ich wyglądzie zewnętrznym. Po tym, czy masz zadbane dłonie i jak jesteś ubrany. To wiele o Tobie mówi, bo zupełnie inny przekaz dajesz będąc w granatowej i w szarej marynarce, a jeszcze inny w o wiele mniej formalnej – tweedowej lub bawełnianej. Jak możesz zobaczyć, główne zdjęcie mojej marki osobistej jest wykonane w zwykłym t-shircie. Jest tak, dlatego, że docieram do bardzo różnych grup odbiorców. Zarówno do bardzo doświadczonych “biznesowych wyjadaczy” jak i do “młodych gniewnych”. To zdjęcie pokazuje, że pieniądze, które zarabiam, wcale nie są moim celem. I to jest celowy zabieg, ponieważ celem mojej pracy jest dotrzeć do miliona Polaków z wiedzą o tym że mogą zarabiać więcej i pokazać im jak. A zaufaj. Tworzenie darmowych materiałów takich jak ten kosztuje sporo pieniędzy. To 5-7 godzin, podczas których nie pracuję “komercyjnie” a następnie inwestycja budżetu reklamowego w to, aby ten post do Ciebie dotarł i żebyś mógł za darmo go przeczytać. Jak widzisz to trochę misyjne zajęcie, więc szara koszulka jest bardzo na miejscu.

Stwórz strategię komunikacji

Tworzenie strategii komunikacji marki osobistej, to proces polegający na określeniu kanałów komunikacji (np. Facebook, Instagram, Youtube, Blog, E-mail, Podcast, SMS, Webinar) oraz tego, w jaki sposób i co, będziemy komunikować w konkretnym kanale. Możesz zauważyć, że na moim instagramie publikuję rzeczy raczej osobiste i związane z moimi pasjami i codziennością, a na Facebooku skupiam się bardziej na tworzeniu merytorycznych treści. Na blogu piszę w taki sposób, że czasem możesz mieć wrażenie, że siedzę obok i Ci to opowiadam. To celowe zabiegi, które wynikają z mojej strategii. Nie lubię napinaczy, którzy budują nadmuchany wizerunek. Jestem normalnym gościem, dlatego mówię do Ciebie jak normalny gość. To takie naturalne, jednak w ujęciu narzędzi marketingowych – to jest to część strategii komunikacji.

Jak to wygląda u Ciebie? Masz już swoje logo? Strategię komunikacji? Swoją identyfikację wizualną?

Stwórz slogan dla swojej marki osobistej

Gdy już stworzysz swoje logo, albo na potrzeby zrozumienia postu, popatrzysz na moje, to zrozumiesz, że samo logo przenosi dosyć mało informacji merytorycznych. Nie mówi zazwyczaj o tym, czym dana marka się zajmuje. Czy patrząc na logo Coca-Cola widać, że to logo napoju? Nie. Czy gdy patrzysz na logo Nike to wiesz, że produkują odzież sportową? Nie.

I właśnie tutaj z pomocą przychodzą nam slogany. Więcej o sloganach pisałem TUTAJ. Więc gdybyś chciał zgłębić temat, to zrób to po przeczytaniu tego posta.

No dobrze, skoro już wiemy, że samo logo nie wystarczy i wiemy, że potrzebujemy slogan to może przejdziemy do tego, jak go stworzyć?

Najprostszym sposobem na stworzenie sloganu jest wypisanie sobie wszystkiego o tym co robisz na kartce. A następnie wrzucenie tego do jednego garnka i gotowanie tak długo, aż odparuje woda i wyklaruje się slogan. Mówię poważnie. Slogan ma być konkretny. Co ciekawe, on wcale nie nie musi być jakimś konkretnym zdaniem.

Np. mój dobry znajomy, który zbudował jedną z największych agencji social media w Polsce powiedział mi, że jestem MERYTORYCZNIE BEZCZELNY. Czy to mógłby być mój slogan? Myślę, że tak. Bo jeśli by zgłębić to, co za nim idzie, to jest tam przekaz, że nie ma dla mnie niemożliwego, a jak ktoś mówi że jest, to mam merytoryczne argumenty na to, że jednak jest możliwe. Jednak znacznie lepszym i mniej pysznym byłoby powiedzenie “ Nauczę Cię jak budować rentowny biznes” lub coś w tym stylu. Nad moim sloganem jeszcze pracuję. Być może w momencie gdy czytasz ten post już jest gotowy, ale nawiązując do mojej strategii komunikacji – zdecydowanie wolę dokumentować, niż tworzyć nadęty wizerunek perfekcyjnego człowieka.

Jakie są najważniejsze cechy sloganu?

 • ma być łatwy do zapamiętania – zobacz, mógłbym mówić “Bartosz Mańkowski Ekspert Marketingu” ale… tych ekspertów jest tyle… a z drugiej strony marketing, to coś, co nie wyczerpuje znaczenia tego, co robię. Ale gdyby mówił “Bartosz Mańkowski Merytorycznie Bezczelny” to łatwiej byłoby zapamiętać prawda?
 • ma być krótki – Twój slogan to nie ma być pieśń chwalebna o Tobie i Twoich zasługach, tylko bardzo zwięzła informacja. Np. “Pomagam budować rentowne biznesy”. Z tego krótkiego zdania wynika wszystko, prawda?
 • No i to są właśnie te 3 cechy 🙂

Niezależnie od tego jaki slogan dla siebie stworzysz, to pamiętaj o tym, że jest on nieodłączną częścią Twojej marki osobistej. Od teraz powinien znajdować się na Twoich profilach w mediach społecznościowych, w stopce maila, na wizytówkach, na Twojej stronie internetowej i wszędzie tam, gdzie chcesz budować swoją markę.

Czy już wiesz jak będzie brzmiał Twój slogan? Chętnie go poznam !

Zadbaj o to, aby mieć profesjonalne zdjęcia.

Zdjęcia to coś, co mówi najwięcej o Twojej marce osobistej. O tym w jaki sposób podchodzisz do siebie, a przez to do klientów. Najważniejsze jest jednak to, abyś na tych zdjęciach był sobą. Jeśli nie jesteś człowiekiem, który całe dnie chodzi w garniturze pod krawatem, to nie buduj takiego krawatowego wizerunku. Naprawdę, najlepsze co możesz zrobić, to być sobą. Wykreowany wizerunek gaśnie gdy poznaje się taką osobę na żywo. Bądź sobą, bo to podstawa do tego, aby ludzie Ci ufali. Jak będziesz udawał to nikt nie będzie chciał z Tobą pracować.

Teraz czuję, jak pojawiają się w Twojej głowie te pięknie brzmiące wymówki… “Ale nie wyglądam jak filmowa gwiazda!” albo “Muszę schudnąć zanim zrobię sobie zdjęcia, po co mam robić je teraz, skoro zaraz się zmienię!”. Widzisz. To tak naprawdę wymówki z mojej głowy. Na czas gdy piszę ten post to mam jeszcze jakieś 25kg za dużo. Z całą pewnością nie wyglądam jak filmowa gwiazda. A buduję swoją markę i zarabiam pieniądze. Ty też możesz.

Co to znaczy, że zdjęcia powinny być profesjonalne?

To nie znaczy, że mają to być produkcje z okładek gazet. To znaczy, że zdjęcia mają być dobrej jakości, jasne, pozbawione szumów ( takie ziarno, które pojawia się na zdjęciach, gdy robimy je przy zbyt małej ilości światła). To zdjęcie, które przedstawia Ciebie. Takiego jakim jesteś. Ludzie chcą Cię poznać. Chcą wiedzieć w czym możesz im pomóc. Naprawdę!
Tylko błagam, nie rób zdjęć, które wyglądają jak zdjęcia do paszportu. Nie pozuj. Bądź na nich swobodny. W postawie, w której będą Cię widywali Twoi klienci.

Monitoruj co o Tobie mówią i kto poleca Twoje treści

Jeśli zastanawiasz się jak to jest, że tak wiele znanych osób po chwili odpowiada na pytania, które są zadawane w internecie to odpowiedzią na to pytanie jest Brand24. Poświęcają oni tyle samo czasu na to, żeby tworzyć jak i słuchać. Wchodzenie w interakcję z grupą docelową to coś niesłychanie wartego uwagi, a wręcz jest to najszybszy sposób na to, aby zdobyć sympatię i zaufanie potencjalnych klientów. Wiedza o tym co się mówi i gdzie, to możliwość świadomego kreowania tego, co założyłeś i sprawdzania, jak jest to odbierane przez grupę.
Tak jak Ci wspomniałem, najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie konta w Brand24, które umożliwi Ci śledzenie wszystkich publicznych wzmianek na Twój temat. Dzieki temu za każdym razem, gdy ktoś napisze o Tobie, to zostaniesz powiadomiony za pomocą maila lub za pomocą notyfikacji na telefonie, jeśli masz pobraną aplikację.

Zacznij się komunikować i budować społeczność

Zacznij komunikować to, co robisz i rób to zgodnie ze swoją strategią komunikacji. Z mojej strony mogę Ci gorąco polecić takie rozwiązanie:

 • Facebook – 80% merytoryczne posty, 10% prywaty, 10% rozrywki
 • Youtube – 90% merytoryki i 10% rozrywki
 • Instagram – 70 % rozrywki i lifestyle + 30% merytoryki.
 • Blog – 85% merytoryki i 15% rozrywki i anegdot

To przepis, który się u mnie sprawdza i wierzę, że u Ciebie również może.

Podsumowanie

Jak pewnie zauważyłeś, budowanie marki osobistej, to coś, co nie trwa dzień czy tydzień. To proces długotrwały. To droga, na której czeka na Ciebie wiele zakrętów i wyzwań. Najfajniejsze jest jednak to, że pewnego dnia następuje zauważalne przyśpieszenie tego procesu. To moment, w którym już nie jesteś sam – to moment, w którym Twoja społeczność zaczyna budować markę razem z Tobą.

Jaki jest Twój ulubiony trick w zakresie budowania marki? Czy masz jakieś pytania do postu? Śmiało pytaj.

Skoro doczytałeś ten post do końca, to wiem, że jesteś zainteresowany tematyką. Jeśli chcesz szybko ruszyć, to niebawem organizuje darmowy webinar, w którym więcej opowiem o tym. Niebawem ustalę datę, ale jeśli chcesz aby Cię powiadomił, to zostaw swój kontakt w poniższym formularzu.

 

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Comments

 • Avatar
  Mateusz Czech
  14 czerwca 2017

  Cześć Bartosz! Świetnie czyta się Twój tekst – tym bardziej nam miło, że uwzględniłeś Brand24 jako narzędzie, które wspiera działania kreaowania marki osobistej. Ogromne dzięki i gratulacje tekstu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X