Zarządzanie czasem – Jak znaleźć czas dla siebie?

Jak znaleźć czas dla siebie

„Nie mam czasu” – jeśli powtarzasz sobie to za każdym razem, kiedy inni Ci mówią, żebyś trochę odpuścił i znalazł czas dla siebie, to ten artykuł jest dla Ciebie. Wyznaczasz sobie cele, realizujesz mnóstwo zadań, ale gdyby nagle ktoś Cię pozbawił tej całej zajętości, to właściwie nie wiedziałbyś, co ze sobą zrobić. Nie umiesz znaleźć czasu dla siebie w gonitwie codzienności, bo sobie na to nie pozwalasz. Spróbuj zastosować poniższe wskazówki, a okaże się, że z czasu dla siebie wyniknie dla Ciebie wiele pozytywów.

Skąd możesz czerpać energię?

Jeśli wydaje Ci się, że wszystko wokół jest ważniejsze od samego siebie, to pokażę Ci, jakie szanse tracisz:
– odpoczynek, trening, regeneracja, spełnianie zachcianek, podróże – czyż wypoczęty i naładowany dobrą energią nie działasz lepiej?
– bycie z rodziną, ukochaną osobą, przyjaciółmi – podtrzymując zdrowe relacje, wzmacniasz swoją siłę, odporność i masz bardziej życzliwy stosunek do świata,
– rozwój – ucząc się nowych rzeczy, rozwijając samego siebie stajesz się bardziej kompetentny i spełniony,
– realizacja swojego pomysłu na biznes, projekt – robienie tego, czego się naprawdę chce, a nie tego, czego inni od Ciebie wymagają,
– realizacja marzeń – nic tak nie dodaje skrzydeł.

Sam widzisz, że nie chodzi o spędzanie czasu sam na sam, tylko spędzanie go w taki sposób jak lubisz, który daje Ci radość. Czas wolny nie jest czasem straconym. Żeby móc realizować różne zadania, potrzebna jest energia, a czerpiesz ją m.in. z „czasu dla siebie”. Naucz się więc go dla siebie znajdować. Do dzieła!

Jak znaleźć więcej czasu dla siebie?

1. Przeanalizuj swój grafik – sprawdź, ile czasu zajmują Ci codzienne aktywności. Określ warunki brzegowe, czyli godziny nie do ruszenia. Ile godzin chcesz spać, pracować, z czego nie chcesz rezygnować. Czy widzisz w ciągu dnia czy tygodnia choćby pół godziny dla siebie?

2. Tryb „nie ma mnie” – znalazłeś choćby pół godziny dla siebie? Świetnie! To teraz wpisz ten czas w swój grafik i broń go jak czegoś najcenniejszego. Nie odbieraj telefonów, nie ulegaj prośbom z zewnątrz, naucz się myśleć, że Ty też jesteś ważny. Przecież te wszystkie „pilne” sprawy mogą poczekać, chyba że zależy od tego czyjeś życie.
Metodą prób i błędów wypracujesz czas dla siebie.

3. Poproś o wsparcie albo odpuść – czy są jakieś obowiązki, które ktoś może zrobić za Ciebie? Ktoś z rodziny, ktoś z zewnątrz w ramach oddelegowywania pracy, a może warto odpuścić coś, co wcale nie jest aż tak ważne.

4. Eliminuj – Twój tydzień wygląda jak dobrze naoliwiona maszyna do czasu aż jakiś element nie ulegnie awarii. Zastanów się, czy wszystko, co znajduje się w Twoim grafiku jest niezbędne. Może warto zweryfikować swoje przyzwyczajenia i odeprzeć pokusę dodawania kolejnych zadań do wypchanego po brzegi kalendarza. Naucz się wyznaczać priorytety, pomoże Ci to oddzielić rzeczy ważne od nieważnych. Możesz skorzystać z podpowiedzi, które zawarłem w tym artykule: Jak ustalać priorytety?

5. Wstawaj pół godziny wcześniej – wiem, że brzmi to strasznie, jeśli każdego ranka masz problem, żeby wstać z łóżka. Jednak wczesne ranki charakteryzują się tym, że wtedy masz prawie 100% pewności, że nikt ani nic nie zakłuci Twojego czasu dla siebie.
Jeśli jednak poranki są dla Ciebie nie do przyjęcia, spróbuj wykroić czas dla siebie wieczorem. Chodzi o to, żeby znaleźć chwilę, kiedy możliwości zakłócenia czasu wolnego z zewnątrz są minimalne.

6. Wyznaczaj granice – kończysz zajmowanie się pracą na dziś czy bycie do dyspozycji najbliższych i masz czas dla siebie, nie ma Cię na to pół godziny czy godzinę.
Wyznaczając granice, walczysz o szacunek dla Twojego czasu, a tym samym samego siebie.

7. Zamknij za sobą drzwi – wyjdź raz z w tygodniu na spotkanie ze sobą gdzieś, gdzie nie dosięgnie Cię codzienność. To może być wyjście np. do kawiarni albo na spacer. Zajmuj się wtedy tylko sobą, relaksuj się, czytaj, planuj itp.

8. Wykorzystuj podarowany czas – czasem czekasz na kogoś lub na coś, np. na przystanku, w poczekalni, na parkingu – zajmij się wtedy sobą i swoimi sprawami. Potraktuj taki bonus jako dar.

9. W drodze – gdy spędzasz dużo czasu w aucie, pociągu, komunikacji miejskiej, to słuchaj podcastów, audiobooków albo muzyki, którą lubisz.

10. Zamień samochód na komunikację publiczną – dojeżdżasz do pracy w miejsce, które jest świetnie skomunikowane albo jedziesz setki kilometrów autem, nie mogąc w tym czasie robić nic innego? Jeśli masz taką możliwość, przesiądź się na pociąg, autobus czy samolot – zobacz, ile czasu zyskasz, aby planować, pisać, czytać, projektować.

11. Czasem odpuść obowiązki domowe – gotowanie, sprzątanie, pranie… jeśli masz dzień weny na robienie czegoś dla siebie i wiesz, że popchniesz swoje marzenia do przodu, to warto odpuścić domowe obowiązki i zająć się tym, co dla Ciebie w danej chwili najważniejsze.

12. Nie daj się złodziejom czasu – wchodzisz na chwilę na pocztę mailową, żeby komuś odpisać, a potem niepostrzeżenie znajdujesz się na Facebooku, YouTube… i tak czas, który mógłbyś poświęcić na coś, co jest dla Ciebie ważne czy na odpoczynek, przecieka Ci przez palce.

Podsumowanie

To kilkanaście sposobów na to, żeby znaleźć czas dla siebie. Nie każdy musi się u Ciebie sprawdzić. Przetestuj wspomniane wyżej przykłady, może z nich zrodzą się Twoje autorskie pomysły na znalezienie czasu dla siebie. Podziel się nimi w komentarzu.

Bartosz Mańkowski
administrator
Tworzę strategie marketingu w internecie i pomagam je wdrażać. Waliduję biznesy i pozyskuję klientów. Wykorzystuję treści, które generują efekty, media społecznościowe oraz technologię, która pomaga mi wyświetlać komunikaty właściwym osobom. Jeśli coś da się zautomatyzować to automatyzuję. Pochodzę z Wielkopolski więc potrafię dysponować budżetem. Jeśli chcesz pozyskać więcej klientów, lub zbudować firmę, to chętnie Ci pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X